Nowy prymas Czech: Widzę przerzedzające się szeregi księży, a jednak mam nadzieję

Nowy prymas Czech: Widzę przerzedzające się szeregi księży, a jednak mam nadzieję
Abp Jan Graubner, prymas Czech i metropolita Pragi (fot. YouTube/TV Noe)
KAI/mk

- Chcę patrzeć na Boże plany wobec tego miasta i chcę realistycznie patrzeć na obecny stan budowania Kościoła na tym kawałku placu budowy, jakim jest nasza diecezja - wyznał abp Jan Graubner obejmując urząd metropolity Pragi i prymasa Czech.

- Nie mogę nic poradzić na to, że widzę przerzedzające się szeregi księży. A jednak mam nadzieję. Powstają szkoły kościelne, organizacje charytatywne, odnowione wspólnoty różnych duchowości, a nawet nowe ośrodki duszpasterskie i nowe kościoły. Nie ma powodów do pesymizmu - stwierdził abp Graubner podczas ingresu do praskiej katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, który odbył 2 lipca 2022 r. W uroczystości wziął udział prymas Polski abp Wojciech Polak, który nowemu metropolicie praskiemu wręczył ikonę św. Wojciecha, a poprzednikowi, kard. Dominikowi Duce OP, ikonę bł. Stefana Wyszyńskiego.

W swojej homilii abp Graubner zaznaczył, że doświadczenie radości Kościoła to doświadczenie radości Boga obecnego w Kościele, który pomaga ludziom głębiej połączyć się z Bogiem i ze sobą nawzajem. Zauważył, że w Kościele nie brakuje wad, a nawet skandali, wypływających z ludzkiej grzeszności.

- Nie boimy się jednak wpatrywać w piękno Kościoła, aby nabrać chęci i odwagi do budowania właśnie takiego Kościoła, jaki pokazuje sam Pan - podkreślił nowy prymas Czech.

- Z wielkim szacunkiem patrzę na tych wszystkich, którzy postępowali zgodnie ze swoim sumieniem i pozostali wierni Kościołowi nawet w trudnych próbach totalitaryzmu czy początkach wolności, w których nie zawsze łatwo było się poruszać. Szanuję wszystkich, którzy nie poszli na kompromis i potrafili postawić na pierwszym miejscu Boga i Jego przykazania. Doceniam tych wszystkich, którzy mieli odwagę budować Kościół poprzez wymagający apostolat nawet w trudnych warunkach, ale także tych, którzy mimo upadków i błądzenia szczerze szukali prawdy i potrafili się nawrócić - powiedział abp Graubner.

DEON.PL POLECA

- Łaska Boża działa zawsze. Dziękuję moim poprzednikom, których wkład jest niezaprzeczalny, ale którzy sami nie mogliby wiele zrobić. Dlatego dziękuję również ich współpracownikom. Ja też nie mogę wiele zrobić. To będzie zależało od każdego z nas. Tylko razem możemy zbudować duchową świątynię, w której, jak żywe kamienie, każdy z nas jest na swoim miejscu - podkreślił metropolita Pragi. Przypomniał, że św. Jan Paweł II wyznaczył wzniosły cel pracy duszpasterskiej jakim jest świętość.

- Na Ukrainie widzimy, co może zniszczyć wojenna furia. Jej konsekwencje dotykają każdego z nas. Jednocześnie podziwiamy niesamowitą odwagę tych, którzy bronią swojego kraju. Nie powinniśmy się wstydzić i z równym zaangażowaniem pracować dla Bożego królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju, przedkładając wartości ducha nad materię, władzę i przyjemność. Taka walka jest oczywiście trudna, bo jej front przebiega przez nasze serca, ale z Bożą pomocą damy radę. Jeśli znajdziemy odwagę, by postawić Boga przed wszystkim, to nie musimy się obawiać wielkich zadań. Na pewno pomoże nam swoim wstawiennictwem Matka Boża, która również dzisiaj radzi nam: czyńcie to, co mówi wam Jezus - stwierdził nowy Prymas Czech na zakończenie swej homilii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Nowy prymas Czech: Widzę przerzedzające się szeregi księży, a jednak mam nadzieję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.