Ksiądz Halik upomniany przez arcybiskupa Pragi

Ksiądz Halik upomniany przez arcybiskupa Pragi
(fot. Petr Novák, Wikipedia / (che) [CC BY-SA 2.5] via Wikimedia Commons)
"Tygodnik Powszechny" / KAI / kk

Pod koniec listopada informowaliśmy o trudnej sytuacji czeskiego duszpasterza. Tydzień temu ksiądz Tomáš Halík został upomniany przez kard. Dominika Dukę.

O sprawie poinformował Tomasz Maćkowiak w "Tygodniku Powszechnym". Nie opublikowano treści upomnienia, ale autor komentarza podejrzewa, że wystosowano je na tle niedawnego sporu dotyczącego politycznych wypowiedzi wpływowego ks. Petra Pithy, który w trakcie transmitowanej w telewizji mszy z okazji Świętego Wacława, wygłosił skandaliczną homilię. Jednym z jej krytyków jest ks. Halík.

Maćkowiak podaje, że arcybiskup Pragi, kard. Duka, stanął w obronie ks. Pithy i 12 grudnia (o tej dacie informuje KAI - przyp. red.) upomniał Halíka. Duszpasterz wydał oświadczenie, w którym pisze, że uważał za swój obowiązek "pokazanie, że (...) wypowiedzi (...) demonizujące przeciwnika, przypisujące mu zbrodnicze zamiary, wraz z «zakładaniem obozów zagłady», szerzące panikę zamiast nadziei (...) nie są jedynym głosem Kościoła. (...) Widzę, że nasze spojrzenia na (...) wezwanie papieża Franciszka do swobodnego i otwartego wypowiadania swoich opinii są różne".

DEON.PL POLECA

"Mam nadzieję, że po zbliżającym się przejściu Dominika na emeryturę, prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy, znowu w końcu znajdziemy chwilę na osobistą rozmowę, o którą daremnie prosiłem go od dawna i znów znajdziemy wzajemnie do siebie drogę" - pisze znany duchowny.

Upomnienie kanoniczne nabierze ważności po jego opublikowaniu w Aktach Kurii, co nastąpi w połowie stycznia. Sankcję upomnienia kanonicznego przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego (kanon 1339).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün, Tomáš Halík

Jeśli ktoś zaczyna wierzyć, nie oznacza to, że wspiera się na filarach pewników, lecz że wchodzi w chmurę tajemnicy i podejmuje wyzwanie: zanurz się jeszcze głębiej!

W tej zaskakująco osobistej książce dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy...

Skomentuj artykuł

Ksiądz Halik upomniany przez arcybiskupa Pragi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.