Ksiądz Tomáš Halík 1 czerwca obchodzi swoje 70. urodziny
Czeski ksiądz, teolog i socjolog Tomáš Halík obchodzi 1 czerwca swoje 70. urodziny. Jest on jednym z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów. Należał do bliskich współpracowników byłego prezydenta Czech Václava Havla (1936-2011), a także wieloletniego arcybiskupa Pragi, kard. Františka Tomáška (1899-1992).
Ten profesor renomowanego Uniwersytetu Karola w Pradze regularnie zabiera głos w sprawach politycznych i etycznych. Przede wszystkim zachęca Czechów do aktywniejszego współuczestniczenia w życiu społecznym i politycznym oraz do poważnego "przepracowania" przeszłości komunistycznej. W mocno ateistycznym społeczeństwie Czech ks. Halík cieszy się wielkim uznaniem.
Od dawna opowiada się za wielkim dialogiem religii świata, a jednocześnie zachęca do dialogu wewnątrzkatolickiego. Niedawno np. wraz z austriackim jezuitą o socjologiem religii ks. Paulem Zulehnerem opublikował list poparcia dla papieża Franciszka. Ich inicjatywę "Pro Pope Francis" podpisało już kilkadziesiąt tysięcy osób z 50 krajów.
Tomas Halík urodził się w Pradze. Studiował socjologię i filozofię, psychologię kliniczną oraz teologię. Pracował jako psychoterapeuta, uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny, działał też w opozycyjnych środowiskach intelektualnych; od lat podejmuje liczne inicjatywy ekumeniczne i międzyreligijne.
W 1978 r. został tajnie wyświęcony na księdza katolickiego. Jako kapłan "podziemny" prowadził tajne seminaria. W jego dysydenckim kręgu byli bracia Havlowie. Od 1990 r. jest rektorem kościoła akademickiego pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, a od 1997 r. profesorem Uniwersytetu Karola.
Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany zarówno w czasach komunistycznych, jak i po upadku "żelaznej kurtyny". W 2014 r. został uhonorowany renomowaną Nagrodą Templetona, wśród której laureatów są m.in. Desmond Tutu (2013), Dalajlama (2012) i Matka Teresa (1973). Ten "teologiczny Nobel" w wysokości 1,1 miliona funtów przyznawany jest w uznaniu zasług "na skrzyżowaniu religii i nauki". Uzasadniając nagrodę dla ks. Halika Fundacja Johna Templetona napisała, że przez niemal dwa dziesięciolecia organizował on szeroką, tajną sieć naukowców, teologów, filozofów i studentów, mającą na celu rozwijanie intelektualnej i duchowej podbudowy dla demokratycznego państwa, którego nadejście wraz z innymi przewidywał. Te lata podziemnej pracy i doradzania przywódcom wyzwolenia, takim jak Václav Havel i kard. František Tomášek, pomogły w przejściu Czechosłowacji do demokracji po Aksamitnej Rewolucji z 1989 r.
Od tej pory ks. Halík wspierał religijną tolerancję i porozumienie poprzez swe publikacje i wykłady, dzieląc się swymi ideami i przekonaniami z ludźmi różnych tradycji kulturowych i religijnych, a zwłaszcza z niewierzącymi. Jego podejście do dialogu międzyreligijnego charakteryzuje przekonanie, że długa tradycja intelektualna katolicyzmu czyni go mostem między zachodnim sekularyzmem, religiami tradycyjnymi i kulturą islamską.
Skomentuj artykuł