Ks. Halík: obecny kryzys Kościoła można porównać z reformacją i rewolucją francuską

Ks. Halík: obecny kryzys Kościoła można porównać z reformacją i rewolucją francuską
(fot. Petr Novák, Wikipedia / (che) [CC BY-SA 2.5] via Wikimedia Commons)
Więź / kk

Czeski teolog, filozof i duszpasterz w mocnych słowach skomentował niedawne wydarzenia w Kościele.

Jego wypowiedź została opublikowana przez Austriacką Katolicką Agencję Prasową (Katholische Presseagentur Österreich). Jej tłumaczenie opublikowała Więź.

DEON.PL POLECA"Kościół katolicki znajduje się w historycznym momencie, przechodzi kryzys porównywalny z reformacją i rewolucją francuską" - mówi ks. Halík dla KAP.

"Przestępstwa seksualne, których skalę poznajemy, są tylko jednym z aspektów, w których Kościół, rozumiany w pewien sposób, załamał się" - dodaje duchowny. Jego zdaniem jest z tego wyjście, ale "wymaga to nie tylko całościowej reformy kościelnych struktur, ale również zmiany podejścia Kościoła" do określonych zagadnień. Są to m.in. sposób sprawowania władzy, pojmowanie seksualności, formacja seminaryjna czy kwestia celibatu. Istotna jest także refleksja nad fundamentalnym zagadnieniem roli duchownych oraz świeckich w społeczeństwie.

Szczególnie ważne zadanie stoi przed papieżem Franciszkiem, który "rozpoczął konieczną, dalekosiężną reformę". Polega ona na "odejściu od nauk i praktyk kościelnych, które pozbawiały Kościół wiarygodności, w kierunku ewangelicznej odnowy".

Klerykalna akcja "Viganò" [KOMENTARZ] >>

"Jego odwaga wywołała panikę w niektórych kręgach katolickich, które raz po raz ostro atakują papieża, z rosnącą w ostatnim czasie intensywnością. Uważam za powinność pasterzy i sprawujących urząd nauczycielski - biskupów i teologów - wyrazić w tym czasie wierność i wsparcie papieżowi" - przestrzega czeski teolog.

ks. Tomáš Halík: to nowy rozdział w historii Kościoła >>

"Gdyby głos Franciszka został zagłuszony, niosłoby to katastrofalne skutki nie tylko dla wiarygodności Kościoła, ale również dla wszystkich, którzy w dzisiejszym świecie - przepełnionym strachem, przemocą i nienawiścią - walczą o nadzieję wbrew pokusie rezygnacji" - podkreśla ks. Tomáš Halík.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün, Tomáš Halík

Jeśli ktoś zaczyna wierzyć, nie oznacza to, że wspiera się na filarach pewników, lecz że wchodzi w chmurę tajemnicy i podejmuje wyzwanie: zanurz się jeszcze głębiej!

W tej zaskakująco osobistej książce dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy...

Skomentuj artykuł

Ks. Halík: obecny kryzys Kościoła można porównać z reformacją i rewolucją francuską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.