Wystawa w rocznicę święceń kard. Sapiehy

KAI / drr

W trakcie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz mówił, że przed stu laty Bóg wzbudził i posłał Kościołowi krakowskiemu niezwykłego Pasterza - kard. Adama Stefana Sapiehę. Przypomniał, że 17 grudnia 1911 r. w Kaplicy Sykstyńskiej z rąk papieża Piusa X przyjął on święcenia biskupie.

Zdaniem hierarchy, odwaga kard. Sapiehy potrzebna była w trudnych latach dwóch wojen światowych, okupacji i przemian ustrojowych. - Ojciec Święty Jan Paweł II, patrząc z okna papieskiego na stojący przed franciszkanami pomnik ks. kard. Adama Sapiehy z wielkim wzruszeniem wyznał: "mam jeszcze w pamięci jego twarz, jego rysy, jego słowa (...) był księciem niezłomnym w czasie okupacji - wspominał metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz przypomniał również, że w odezwie na Tydzień Miłosierdzia w 1966 r. abp Karol Wojtyła mówił o bogatej charytatywnej przeszłości Kościoła Krakowskiego "poczynając od św. Stanisława. aż do naszych czasów, w których na horyzoncie straszliwych cierpień pierwszej i drugiej wojny światowej jaśniał niezapomniany Książę Kardynał Adam Stefan Sapieha" - mówił kardynał.

DEON.PL POLECA

Metropolita krakowski prosił o modlitwę za niezwykły dar dla Kościoła krakowskiego, jakim był kard. Adam Sapieha. - Spełniamy także obowiązek, jaki mamy wobec przeszłości i przyszłości, którym jest utrwalenie pamięci tego "wielkiego Ojca Kościoła i Ojczyzny - powiedział.

Po nabożeństwie w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II na Wawelu otwarta została wystawa pt. "Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę - biskup krakowski".

Organizatorami wystawy jest Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II na Wawelu. - Ekspozycja ma na celu nie tylko ukazanie kardynała jako wielkiego męża stanu i pasterza Kościoła, którym niewątpliwie był, ale również jako człowieka, który swój urząd na biskupim tronie Kościoła krakowskiego sprawował nieprzerwanie przez okres czterdziestu lat - mówił ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zwiedzający obejrzeć mogą m.in. fotografie dokumentujące najważniejsze chwile w życiu kardynała, a także należące do niego przedmioty takie jak pióra, pieczęcie oraz fajki i pudełko po papierosach.

Wystawa poświęcona kard. Sapieże będzie otwarta do 26 marca 2012 roku. W tym dniu jej zwiedzanie będzie częścią planowanej w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie sesji naukowej pt. "Kardynał Adam Stefan Sapieha w 100. lecie konsekracji i ingresu".

Zaprezentowane przez Archiwum Kurii Metropolitalnej zbiory zostały wcześniej poddane konserwacji dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha urodził się 14 maja 1867 na zamku rodowym w Krasiczynie w diecezji przemyskiej jako najmłodsze z 7 dzieci księcia Adama Stanisława Sapiehy-Kodeńskiego i księżnej Jadwigi Klementyny Sanguszko-Lubartowicz. Był spokrewniony z kard. Władysławem Czackim (1834-88). Po studiach na UJ i na Gregorianum w Rzymie przyjął 1 października 1893 święcenia kapłańskie. Pracował potem w seminarium duchownym we Lwowie i był m.in. kanonikiem tamtejszej kapituły. 27 listopada 1911 został mianowany biskupem krakowskim; sakrę przyjął 17 grudnia w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie z rąk św. Piusa X. Gdy Pius XI na mocy konkordatu z 1925 podniósł diecezję krakowską do rangi archidiecezji i stolicy metropolii, bp Sapieha został jej pierwszym arcybiskupem metropolitą.

W czasie I i II wojny światowej nie opuścił miasta i na różne sposoby pomagał ludności cywilnej przeżyć te trudne okresy. To w jego pałacu znalazł schronienie kleryk Karol Wojtyła, któremu następnie udzielił święceń kapłańskich 1 listopada 1946 w swej prywatnej kaplicy w pałacu arcybiskupim.

Na pierwszym konsystorzu Piusa XII - 18 lutego 1946 otrzymał godność kardynalską. Zmarł 23 lipca 1951 w swym domu arcybiskupim. Jego doczesne szczątki złożono w katedrze na Wawelu w pobliżu konfesji św. Stanisława Biskupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wystawa w rocznicę święceń kard. Sapiehy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.