Wzrasta liczba czytelników literatury religijnej

KAI / psd

We Włoszech wzrasta liczba czytelników literatury religijnej i duchowej. W latach 2007-2009 grupa ta wzrosła o 10,1 proc. – poinformował dziennik "Il Giornale", powołując się na badania stowarzyszenia włoskich wydawców.

Coraz więcej ludzi pełnoletnich i w wieku średnim sięga po literaturę o charakterze duchowym i religijnym. Grupa czytelników literatury tego typu w przedziale od 18 do 54 lat wzrosła z 44,2 proc. w roku 2000 do 52,8 proc. w 2009 r. Równocześnie udział literatury religijnej na rynku księgarskim wynosi obecnie 13 proc., a jej roczne obroty to 260 mln euro.

Odpowiedzialny za badania Giovanni Peresson w rozmowie z "Il Giornale" mówi o „paradoksach”. Podkreśla, że życie religijne wydaje się być w kryzysie, ale nie poszukiwania duchowe. Jednym z tłumaczeń tego trendu na rynku księgarskim jest to, że zmieniła się koncepcja książek religijnych. Z dzieł teologicznych w sensie ścisłym wyodrębniła się i rozwinęła literatura o charakterze religijnym i duchowym na temat np. rodziny, etyki czy psychologii.

Gazeta wymienia szczególnie ulubione tytuły i autorów z księgarskich półek w dziale „religia”. Są wśród nich: „Drogi szczęścia” Enzo Bianchi, założyciela i przeora ekumenicznej wspólnoty monastycznej w miejscowości Bose w Piemoncie, „Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Połtawskich” oraz biografia Jana Pawła II "Santo subito" autorstwa Andrei Tornielliego. Dobrze sprzedaje się „Teologia liturgii” z dzieł zebranych Josepha Ratzingera, a w ilości 100 tys. egzemplarzy rozszedł się nakład książki słynnego obrońcy piłkarskiej drużyny Juventus Turyn, Nicoli Legrottagliego pt. „Sto razy więcej – z wiarą żyję lepiej“.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wzrasta liczba czytelników literatury religijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.