X Dzień Papieski – program obchodów w kraju

X Dzień Papieski – program obchodów w kraju
KAI / drr

Pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości” obchodzony będzie 10 października tegoroczny Dzień Papieski. W tych dniach w całym kraju odbywać się będą imprezy kulturalne, edukacyjne i sportowe upamiętniające postać polskiego Papieża. W poszczególnych diecezjach biskupi przewodniczyć będą uroczystym liturgiom w intencji Jego rychłej beatyfikacji. Tradycyjnie już przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Wręczone zostaną także nagrody Fundacji – TOTUS.

W liście pasterskim wydanym z okazji Dnia Papieskiego biskupi przypominają, że plakat promujący tegoroczne obchody przedstawia ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, których, jak podkreślono, „fascynowała odwaga w dążeniu do świętości”.

„Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny, dotkniętej w tym roku tak dramatycznymi doświadczeniami” – wzywają biskupi.

Warszawa

W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS 2010. Są one co roku przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitować Program 2 Telewizji Polskiej od godz. 16.35.

W przeddzień X Dnia Papieskiego orędzie w Programie 1 TVP wygłosi o godz. 20.00 przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Obchody niedzielne rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana po raz pierwszy przez nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.

Po tej Eucharystii na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się „Apel Warszawy z Ojcem Świętym”, który poprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” studiujący w Warszawie. Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert galowy „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”, który zacznie się o godz. 20.00 na placu przed kościołem akademickim z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

Wieczorem, o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz będzie koncelebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki, z udział rektorów warszawskich uczelni wyższych.

***

Dzień Papieski – oprócz modlitwy, pogłębionej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II i związanymi z tym wydarzeniami kulturalnymi – to także troska o powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierającą zdolnych uczniów i studentów. Stypendyści są „żywym pomnikiem” budowanym przez Polaków Janowi Pawłowi II. W niedzielę, 10 października, odbędzie się kolejna zbiórka na stypendia. Kampanii towarzyszy akcja SMS-owa. Już od 15 września do 31 października fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT).
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Kraków

W niedzielę 10 października w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Tego dnia zaplanowano także Dzień Otwarty w Kurii, przygotowany przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przez głośniki odtwarzane będą przemówienia Jana Pawła II, a w piwnicy będą rozdawane kremówki. Natomiast na Rynku i na Plantach odbędzie się papieski happening – z transparentami, ulotkami, żółtymi balonami oraz krówkami przemaszeruje pochód stypendystów i wolontariuszy.

Odsłonięcie pamiątkowego obelisku, Msza na beskidzkim szczycie i inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej to główne elementy obchodów Dnia Papieskiego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Centralnym wydarzeniem będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego w bielskiej katedrze. Ordynariusz bielsko-żywiecki zainauguruje jednocześnie kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Nieco wcześniej u podnóża Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odsłonięty zostanie obelisk upamiętniająca pobyt Jana Pawła II w stolicy Podbeskidzia w 1995 roku, największe wydarzenie w historii diecezji bielsko-żywieckiej.

W południe na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odprawiona zostanie Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Karola Wojtyły. W scenerii beskidzkich gór modlić się będą mieszkańcy okolic Andrychowa i Wadowic, oraz turyści.

W Skoczowie z okazji Dnia Papieskiego wystąpi z koncertem muzyki prawosławnej Chór Męski „Oktoich”. Obecnie w diecezji bielsko-żywieckiej jest 65 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów.

Bydgoszcz

Modlitwa różańcowa w katedrze, liczne spotkania w parafiach, atrakcje przygotowane przez Zgromadzenie Ducha Świętego oraz koncert galowy na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy – to tylko niektóre z wielu punktów obchodów X Dnia Papieskiego.

Wstępem do obchodów Dnia Papieskiego będzie modlitwa różańcowa w sobotę, 9 października, o 19.30. Tym razem nie będzie procesji ulicami miasta. Wierni pozostaną w bydgoskiej katedrze, aby tam podjąć rozważania i wysłuchać koncertu w wykonaniu scholi z bazyliki św. Wincentego á Paulo.

W niedzielę, 10 października, zostaną odprawione liczne Eucharystie, rozważania oraz wieczornice. Na uwagę zasługuje X Dzień Papieski u duchaczy. Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało wiele atrakcji dla całych rodzin. Będą m.in. zawody konne z przeszkodami, pokazy pojazdów wojskowych oraz występ grupy „Moi Przyjaciele”. Początek o godz. 10.

Finałem w wymiarze diecezjalnym będzie koncert galowy na Starym Rynku w Bydgoszczy, który organizuje Fundacja „Wiatrak”.

Lublin

Dziękczynna Msza św. za życie i dzieło Jana Pawła II oraz trzydniowa zbiórka uliczna to najważniejsze wydarzenia tegorocznego Dnia Papieskiego w Lublinie. Specjalny program obchodów przygotowały także m.in. Puławy i Lubartów.
10 października Mszę św. dziękczynną za życie i dzieło Jana Pawła II oraz z prośbą o rychłą beatyfikację odprawi w archikatedrze lubelskiej o godz. 17.00 abp Józef Życiński. W Eucharystii uczestniczyć będą także pracownicy oświaty, bo kolejny rok z rzędu obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone zostały z Dniem Papieskim.

Zbiórka uliczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpocznie się już 8 października, prowadzona będzie w Lublinie, a także w Świdniku, Kazimierzu Dolnym, Łęcznej, Milejowie, Chełmie, Krasnymstawie, Kraśniku, Puławach i Lubartowie. Pieniądze zbierane będą także w niektórych szkołach.

Tegoroczne spotkania Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II zainauguruje 15 października Instytut Jana Pawła II KUL. Będzie im przyświecała wspólna problematyka „Od zdumienia osobą do myślenia o osobie”. Z pierwszym wykładem przyjedzie prof. Władysław Stróżewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, absolwent KUL.

Dzień Papieski uczczą również szkoły, których patronem jest Jan Paweł II. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lublinie przygotowuje z tej okazji artystyczną prezentację poświęconą Papieżowi-Polakowi.
Ponadto w ramach Dnia Papieskiego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Centrum Wolontariatu, pamiętając o wezwaniu Jana Pawła II do budowania cywilizacji miłości i działania zgodnie z wyobraźnią miłosierdzia, zapraszają chętnych do włączenia się w dzieła wolontariackie.

W Puławach pierwsze wydarzenia związane z Dniem Papieskim odbędą się 6 października, w programie kilkudniowych obchodów zaplanowano m.in. koncert w wykonaniu Stanisława Soyki wraz z zespołem, „Rowerowy wyścig po kremówki” i koncert laureatów przeglądu pieśni religijnej. Szczegółowy program na www.dzien-papieski.pl.

W Lubartowie 10 października odbędzie się Koncert Chwały dedykowany Janowi Pawłowi II, w programie m.in. koncert zespołu Gospel Rain.

Łódź

Setka bębniarzy i stu młodych ludzi z chorągwiami w dłoniach przejdzie 16 października ulicami Łodzi. Młodzież uczci w ten sposób Dzień Papieski.

Na czele marszu uczestnicy będą nieśli transparent „JPII na 100 procent”. „To hasło nawiązuje do tekstu popularnego w pewnych środowiskach - JP na 100 procent. Chcemy nim nieco zawstydzić pseudokibiców i osoby, które na miejskich murach wypisują wulgaryzmy” - wyjaśnia ks. Michał Misiak, jeden z inicjatorów akcji. „Przejdziemy przez tę część miasta, w której nie brakuje takich ludzi” – podkreśla duszpasterz.

Akcja rozpocznie się w parafii Matki Bożej Fatimskiej krótką modlitwą. Później młodzi ludzie ruszą do miasta. Za transparentem pójdzie 100 bębniarzy i 100 osób niosących chorągwie. Trasa wiedzie ulicą Grabową, Sosnową, Abramowskiego, koło Galerii Łódzkiej, Piotrkowską i poprzez pasaż Schillera do ulicy Wodnej. W miejscowym kościele odprawiona zostanie Msza święta, a po niej odbędzie się koncert.

Marsz organizowany jest w Łodzi po raz pierwszy. Jest inicjatywą łódzkich duszpasterzy młodzieży.

W programie X Dnia Papieskiego w Poznaniu szczególnym wydarzeniem artystycznym będzie prezentacja najpiękniejszych modlitw Jana Pawła II w wykonaniu znanych aktorów Katarzyny Łaniewskiej i Adama Woronowicza. Słowo wstępne do prezentacji z cyklu Verba Sacra wygłosi 10 października bp prof. Marek Jędraszewski.

Całość prezentacji otwiera fragment rekolekcji watykańskich „Znak, któremu sprzeciwiać się będą”, głoszonych przez kardynała Karola Wojtyłę dla Pawła VI, którego motywem przewodnim jest krzyż i jego znaczenie dla Kościoła i świata – powiedział KAI Przemysław Basiński, organizator wydarzenia.

Pomysłodawca cyklu Verba Sacra wylicza najpiękniejsze modlitwy Jana Pawła II: akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, uwielbienie Trójcy Przenajświętszej za łaskę chrztu, dziękczynienie za Eucharystię, modlitwa za rodziny, za osoby konsekrowane, w intencji młodzieży i za ludzi głodujących, modlitwa przy Ścianie Płaczu. – Szczególnie przejmujący jest Egzorcyzm Maryjny i modlitwa chorego papieża „Poddaję się Tobie” – podkreśla Basiński.

Modlitwom Jana Pawła II towarzyszyć będą rozważania karmelitanki bosej św. Teresy z Avila na temat krzyża. Aktorom towarzyszyć będzie zespół Lumen pod dyrekcją Zbigniewa Małkowskiego, kompozytora Oratorium o Bożym Miłosierdziu.

Wśród solistów wystąpi znany polski wokalista Marek Bałata.

Prezentacja Verba Sacra odbędzie się w niedzielę, 10 października, o godz. 17.00, w poznańskiej katedrze. Wstęp wolny.

Przemyśl

Archidiecezjalna Pielgrzymka Młodzieży do archikatedry inaugurująca nowy rok formacyjny w parafiach oraz zdobywanie jednego z największych szczytów Bieszczad - Połoniny Caryńskiej - to główne wydarzenia związane z Dniem Papieskim w archidiecezji przemyskiej.

Podczas Pielgrzymki nastąpi także uroczyste otwarcie duchowej drogi w kierunku Światowych Dni Młodych, które odbędą się w Madrycie od 11 do 21 sierpnia 2011 r. W nawiązaniu do tego uczniowie Szkoły Tańca „ A-Z" w Przemyślu zaprezentują tańce hiszpańskie.

Na placu zamkowym zostanie ustawiony krzyż Spotkania Młodych, przy którym młodzież będzie pełniła wartę. Po godz. 11.00 procesja z krzyżem na czele przejdzie z Zamku do katedry, gdzie o 11.30 rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mariana Rojka.

Jak co roku propozycję na spędzenie Dnia Papieskiego w górach przygotowało duszpasterstwo turystyczne. O godz. 10.00 w kościele św. Anny w Ustrzykach Górnych zostanie odprawiona Msza św. w intencji o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Po jej zakończeniu pielgrzymi wyjdą na Połoninę Caryńską, a potem zejdą na Przełęcz Wyżniańską, gdzie ok. godz. 16.00 nastąpi zakończenie spotkania.

Tarnów

W Dzień Papieski odbędzie się w Tarnowie Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości życia”. „Jednym z celów marszu - obok zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem aborcji oraz in vitro – jest propagowanie moralnych metod leczenia niepłodności, do których należy naprotechnologia” – mówi Jacek Bulzak z Komitetu Organizacyjnego Marszu dla Życia i Rodziny.
Uczestnicy marszu zgromadzą się o godz. 12.00 na Mszy św. w kościele bł. Karoliny, po której, ok. 13.00 przejdą głównymi ulicami miasta na rynek. W niebo zostaną wypuszczone gołębie dla uczczenia 90. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wystąpią m.in. Julia i Grzegorz Kopala z Poznania, zespół „Sanctus” z Nowego Sącza.

Uroczyste obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się już 7 października o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wśród zaproszonych gości będzie o. Jan Góra OP, który opowie o swoim spotkaniu z Ojcem Świętym. Zebrani będą mogli także wysłuchać referatu na temat działalności Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, który wygłosi Anna Krygier. Spotkanie zakończy koncert Ryszarda Rynkowskiego.

10 października o godz. 17.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w kościele akademickim pw. Świętego Ducha na Rynku Staromiejskim. Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerują pod pomnik Jana Pawła II u zbiegu Al. Jana Pawła II i Wałów Gen. Sikorskiego, gdzie delegacje złożą kwiaty. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą mogli uczestniczyć w programie słowno–muzycznym.

Opole

Msza św. w Zdzieszowicach z udziałem stypendystów fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, koncert papieski na Opolskim Rynku, to główne punkty obchodów X Dnia Papieskiego w diecezji opolskiej.

Tradycyjnie główne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w jednej z parafii, z której wywodzą się stypendyści fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku będzie to parafia św. Antoniego Padewskiego w Zdzieszowicach, z której pochodzi sześciu podopiecznych fundacji. O godz. 11.00 Mszę św. w intencji stypendystów i ofiarodawców fundacji odprawi bp Jan Kopiec, który następnie spotka się ze stypendystami.

W sobotę 16 października o godz. 18.00 na Opolskim Rynku rozpocznie się Koncert Papieski „Odwaga Świętości”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół New Life’m.

W sobotę 9 października o godz. 16.00 w Kluczborku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „Santo Subito”. Koncert ten odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Raciborzu natomiast w obchody włączy się Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II. Tam po uroczystej Mszy św. odbędzie się akademia w auli szkolnej, a po niej nastąpi odsłonięcie tablicy na pamiątkę spotkania uczniów
gimnazjum z papieżem Benedyktem XVI. Później księża zmierzą się z nauczycielami w meczu piłki nożnej. Na koniec zagra zespół Atlantyda.

W wielu parafiach przygotowano także specjalne nabożeństwa z tej okazji. W niektórych rozprowadzane też będą „papieskie” kremówki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

X Dzień Papieski – program obchodów w kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.