XXVIII Targi Wydawców Katolickich i nagrody FENIKS 2023. Dwie książki wydawnictwa WAM otrzymały wyróżnienie
Od czwartku do najbliższej niedzieli, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie trwa Święto Dobrej Książki. Dokonano również finalnego wyboru publikacji nagrodzonych i wyróżnionych w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji Nagrody FENIKS 2023. Dwie książki wydawnictwa WAM otrzymały wyróżnienie.
Ofertę blisko 15 tys. tytułów najciekawszych książek o tematyce religijnej prezentuje blisko 120 wystawców z całego kraju. Na program towarzyszący Targów złożyło się łącznie niemal 200 godzin wydarzeń: spotkań autorskich, premier wydawniczych, paneli dyskusyjnych i pokazów filmowych.
Tradycyjną formułę otwierającą XXVIII Targi Wydawców Katolickich wygłosił biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Mówił także, iż Targi w sposób mistrzowskich "przyczyniają się do tego, że słowo pisane, oparte o wartości chrześcijańskie, dociera do szerokiego grona odbiorców".
"Pozdrawiam wszystkich uczestników XXVIII Targów Wydawców Katolickich, zgromadzonych na Zamku Królewskim w Warszawie. (…) Cieszę się, że znów spotykają się Państwo, w tradycyjnym terminie imprezy: dwa tygodnie po Wielkanocy. Dzięki temu Targi dają niezwykłą sposobność, by niedawne radosne świętowanie przedłużyć poprzez lekturę sprzyjająca kontemplowaniu tajemnicy zmartwychwstania i zbawienia. (…) Składam wyrazy uznania i wdzięczności organizatorom tego ważnego przedsięwzięcia, którzy swoją misją uczynili niesienie dobrego słowa w przestrzeni literatury i mediów audiowizualnych" - czytamy w liście skierowanym do wystawców przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, który objął tegoroczne Targi Patronatem Honorowym.
Słowo pozdrowienia do uczestników Targów skierowała także Marszałek Sejmu, p. Elżbieta Witek: "Gromadząc liczne grono uczestników i odwiedzających, stanowi prawdziwe Święto Dobrej Książki. Książki ukazującej świat zasad i wartości w świetle ewangelicznego przesłania, które od ponad tysiąca lat kształtuje wizerunek naszej Ojczyzny".
- Drodzy… nie byłoby tych Targów, gdyby nie było was i waszej codziennej, ciężkiej pracy. Cieszę, się, że już w pierwszych minutach po otwarciu Sali ekspozycji nie brakuje czytelników, którzy postanowili odwiedzić nasze Targi - mówił, zwracając się do wystawców i wydawców publikacji o tematyce religijnej, ks. Roman Szpakowski, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Obchodząc nasze tradycyjne Święto Dobrej Książki nie odrywamy się od rzeczywistości otaczającego nas świata. Stąd po raz kolejny obecność na targach wystawców z Białorusi i Ukrainy. Również do tego odniosła się w swoim liście Głowa Państwa: "Osobno chcę zwrócić się do wydawców, wystawców i wszystkich gości z Ukrainy. Liczę na to, że publikacje z Warszawy powędrują w świat i będą wołać o sprawiedliwość wobec rosyjskiej agresji, będącej pogwałceniem prawa międzynarodowego i ludzkiej godności. Przywrócenie tej sprawiedliwości - naprawienie krzywd i zniszczeń, jakich doświadcza naród ukraiński - uważam za rzecz najwyższej wagi".
Nagroda FENIKS 2023. Dwie książki wydawnictwa WAM otrzymały wyróżnienie
W wyniku analizy głosów oddanych podczas głosowania zdalnego, a także posiedzenia Kapituły Nagrody SWK FENIKS 2023 z dn. 11 kwietnia 2023 roku, dokonano finalnego wyboru publikacji nagrodzonych i wyróżnionych w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji Nagrody.
Wyróżnienie otrzymały m.in. dwie książki wydawnictwa WAM:
- "Źródła muzułmańskie o Jezusie. Ewangelia Barnaby, At-Tabari, Żywot Jezusa, Słowa (logia) Jezusa u pisarzy muzułmańskich", oprac. ks. prof. Marek Starowieyski, dr Łukasz Piątak, Wydawnictwo WAM. Publikacja istotna i potrzebna z punktu widzenia współczesnych relacji katolicko-żydowskich. Wskazując na nieustanną potrzebę prowadzenia dialogu między oboma wyznaniami i kulturami, stanowi ważną pomoc w poznaniu tradycji judaizmu, z którego wyrasta chrześcijaństwo.
-
"Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II", dr Milena Kindziuk, Wydawnictwo WAM. Milena Kindziuk wprowadza czytelnika w wyjątkowy świat Edmunda Wojtyły. Od wielu lat podążała jego śladami, niestrudzenie odwiedzając miejsca związane z jego życiem i śmiercią. Badała polskie i zagraniczne archiwa, rozmawiała ze świadkami. Z mozaiki dokumentów, zdjęć i wspomnień powstał wyjątkowy portret człowieka, który był autorytetem dla św. Jana Pawła II.
Źródło: Informacja prasowa / pk
Skomentuj artykuł