Z powodu pandemii nie będzie wizyt duszpasterskich w archidiecezji gdańskiej

Z powodu pandemii nie będzie wizyt duszpasterskich w archidiecezji gdańskiej
fot. RadioOlsztynTV / YouTube
1 miesiąc temu
PAP / pk

Z powodu pandemii w tym roku nie odbędą się wizyty duszpasterskie w archidiecezji gdańskiej - taką decyzję podjął administrator apostolski archidiecezji bp Jacek Jezierski. Przypomniał, że błogosławieństwa domów i warsztatów pracy mogą dokonać osoby świeckie.

Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po Świętach Bożego Narodzenia. Podstawowym celem kolędy jest wspólna modlitwa kapłana z parafianami, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto, jest to okazja do bliższego poznania się, rozmowy, zacieśnienie więzi pomiędzy księdzem i wiernymi.

Planowane na zbliżający się okres świąteczny wizyty w archidiecezji gdańskiej zostały jednak odwołane z powodu pandemii COVID-19. Decyzję w tej sprawie ogłosił administrator apostolski archidiecezji gdańskiej biskup Jacek Jezierski.

"Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży" - wyjaśnił bp Jezierski w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji gdańskiej.

Jednocześnie poprosił wiernych, o ile jest to możliwe, o złożenie na tacę dobrowolnej, rocznej ofiary w kopercie z napisem: "kolęda". Dodał, że można to również uczynić drogą elektroniczną, poprzez wpłatę na konto parafii.

Przypomniał, że błogosławieństwa mieszkania czy też warsztatu pracy można dokonać samodzielnie. Wystarczy, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników, pomodlił się o nie i pokropił pomieszczenia wodą święconą.

Hierarcha zachęcił wiernych do udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych poprzez środki masowego przekazu, a także do spowiedzi oraz udziału we mszy świętej w kościołach, także w dni powszednie.

"Proszę, aby duszpasterze, tam gdzie to będzie uzasadnione, zorganizowali więcej mszy św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia" - dodał.

Jak podkreślił, osoby w izolacji oraz na kwarantannie nie mają dostępu do sakramentów. Powinny jednak wzbudzać żal za grzechy.

Przypomniał również, że papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią, tj. chorym i tym, którzy się nimi opiekują, łaski odpustu zupełnego. "Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu" - dodał biskup.

Zwracając się do księży i nadzwyczajnych szafarzy poprosił, aby udzielali oni komunii św. w maseczkach. "Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia komunii: albo do ust, albo na rękę. Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym" - zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Z powodu pandemii nie będzie wizyt duszpasterskich w archidiecezji gdańskiej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Z powodu pandemii nie będzie wizyt duszpasterskich w archidiecezji gdańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.