Z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga

Z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / ptsj

Z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Tegoroczna inauguracja miała szczególnie uroczysty charakter w związku z rokiem obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności i 15-lecia działalności UKSW, wywodzącego się z Akademii Teologii Katolickiej.

- UKSW nadal chce być miejscem nauczania wiedzy uniwersalnej, z której nie można wyłączyć czy usunąć Boga, w której jest miejsce dla człowieka w jego najgłębszej integralności - mówił w swoim wystąpieniu kard. Nycz. - Uniwersytet ten chce ciągle lepiej kształtować umysły i serca, uczyć postępowania rozumnego i odpowiedzialnego, szukać sposobów na promocję ludzkiej osoby i ojczyzny - dodał Wielki Kanclerz UKSW.

Mówiąc o naturalnym dążeniu człowieka do zdobywania mądrości, kard. Nycz przypomniał, że "z samej swojej natury człowiek jest istotą poszukującą". - Człowiek pragnie poznać wszystko, co go otacza, w tym także samego siebie. Równie mocno chce zgłębić otaczający świat, jest ciągłym studentem i nauczycielem, uczniem i mistrzem, gromadzi nowe doświadczenia i chętnie się nimi dzieli. Wie, że taka jest droga, która prowadzi do prawdziwej mądrości - powiedział metropolita warszawski. Jak dodał, "to jest prawdziwe 'universitas' stanowiące istotę uniwersytetu".

Wielki Kanclerz UKSW wyjaśnił, człowiek, często nawet o tym nie wiedząc, najbardziej jednak szuka Pana Boga. Wierzy, że On ostatecznie pomoże mu odkryć tajemnicę jego życia, prawdę o drugim człowieku i świecie.

Jak dodał, "autentyczna mądrość, dla osiągnięcia której studium akademickie jest jedną z istotnych dróg, wzywa również do nawrócenia". - Ono właśnie umożliwia duchowy i intelektualny rozwój i wzrost. Jest stałym apelem zawracania z drogi ignorancji i zła, i zachętą do wstępowania na drogę dobra. Nawrócenie jest głosem mądrości i miłości - podkreślił metropolita.

Wyjaśniając, czym jest mądrość, kard. Nycz powiedział, że "człowiek mądry to ten, który zdobył intelektualną sprawność, zdolności zawodowe, pewien rodzaj praktyczności i roztropności, pozostając odpowiedzialnym", a jego mądrość nie służy egoistycznym celom, ale innym ludziom.

Kard. Nycz wyjaśnił, że "zadaniem uniwersytetu jest otworzyć studenta i wykładowcę na universum ludzkich spraw, wśród których jest miejsce na kwestie natury ekonomicznej, humanistycznej, materialnej i duchowej". - Misją uniwersytetu jest pokazać piękno i złożoność spraw ludzkich, uczyć ludzi mądrej odpowiedzialności za siebie i za innych, promować godność życia człowieka, która znajduje ostateczne oparcie w godności Boga - dodał.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, rektor uczelni ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił, że świętując 15-lecie uczelni i rok jubileuszu odzyskania przez Polskę wolności, szczególną uwagę należy skupić na kard. Stefanie Wyszyńskim, który "wzywał do wolności i pomagał ją odkrywać, poświęcając także wiele uwagi obronie godności człowieka". Jak dodał, "szczególnym zadaniem UKSW jest promowanie jego dziedzictwa".

Rektor UKSW, podkreślając zmiany systemowe, nazwał uczelnię "uniwersytetem jutra", jako główne zadanie podając przekształcenie uczelni w uniwersytet badawczy. To, jak poinformował, proces, który już trwa. W bieżącym roku akademickim zaplanowano m.in. otwarcie Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych, w którym znajdzie się 27 laboratoriów. Prof. Dziekoński poinformował także, że studenci i doktoranci UKSW z powodzeniem startują w konkursach na projekty naukowe.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego na UKSW uczestniczyli także m.in. abp Henryk Hoser, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

UKSW jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 r., gdy nazywało się Akademią Teologii Katolickiej. Od 1999 r. działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Aktualnie uczelnia prowadzi edukację na 32 kierunkach studiów. Zajęcia odbywają się w dwóch kampusach uniwersyteckich, gdzie kształci się blisko 17 tys. studentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.