Inauguracja roku na UKSW z udziałem prezydenta

Inauguracja roku na UKSW z udziałem prezydenta
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / ptsj

Rola Kościoła katolickiego w trudnym czasie dotrwania do wolności była nie do zastąpienia - powiedział dziś Bronisław Komorowski. Przemawiając podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prezydent ocenił, że Polska bardzo dobrze wykorzystała 25 lat wolności.

Prezydent zaznaczył, że w okresie komunizmu Kościół katolicki odegrał ogromną rolę. Była to rola kształtowania odwagi, rozwagi, umiejętności wyznaczania sobie ambitnych celów, ale też samoograniczeń i kompromisów.

Mówiąc o Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w tym roku świętuje 15-lecie istnienia, prezydent dodał, że choć jest uczelnią państwową, znakomicie łączy funkcje będące na styku świata wiary i nauki. - Pragnę wyrazić moje głębokie uznanie dla osiągnięć i pozycji, jaką UKSW przez te lata polskiej wolności sobie wypracowało - powiedział Bronisław Komorowski.

Dodał, ta pozycja nie była rzeczą oczywistą. Jest ona związana z rolą Kościoła katolickiego i ludzi wiary w odzyskiwaniu wolności i jej zagospodarowaniu. - Warto więc dzisiaj przypomnieć, że rola Kościoła katolickiego w trudnym czasie dotrwania do wolności była nie do zastąpienia - podkreślił prezydent.

DEON.PL POLECA

Jak ocenił, 25 lat wolności w Polsce zostało bardzo dobrze wykorzystane. Zdaniem prezydenta, na wolność naszego kraju należy także patrzeć z perspektywy 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Bronisław Komorowski zaproponował, aby każdy z nas zrobił osobiste podsumowanie tego czasu i spojrzał "z perspektywy członkostwa w rodzinie państw wolnych, suwerennych, objętych wspólnym procesem integrowania się Europy".

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed uczelnią, prezydent przywołał przesłanie kard. Wyszyńskiego oraz słowa św. Jana Pawła II. - Patron UKSW w słynnych "Zapiskach więziennych" nazwał Boga Ojcem wolności - to zadanie i zobowiązanie dla nas, aby tę myśl ciągle rozwijać. Także Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, aby nie zachłystując się wolnością stale ją wzbogacać i nad nią pracować. Nie jest dana raz na zawsze, jest wezwaniem do odpowiedzialności i budowania wspólnoty - stwierdził.

I to Bronisław Komorowski zdefiniował jako jedno z zadań uczelni. - Zadaniem uniwersytetu jest też umacnianie i budowanie wspólnoty, patrzenie na to, co łączy, a nie na to, co dzieli. Wspólnota duchowa musi być otwarta, bo tylko wtedy, gdy konfrontuje się z innymi, może zachować swoją atrakcyjność i żywotność - wyjaśnił.

Jak dodał, "UKSW ma szansę być modelem funkcjonowania w tym obszarze - pokazywać jak budować wspólnotę zgodnie z wartościami duchowymi, tak by umacniać styl prowadzenia badań i kształtowania postaw w zgodzie ze światem wartości wyznawanych".

Zdaniem prezydenta, drugie pokolenie wolności, które w Polsce wyrasta, ma przed sobą wiele ambitnych wyzwań, a UKSW to jedno z tych miejsc, gdzie zdobywając wiedzę można się także uczyć moralnej odpowiedzialności. - Bardzo liczę na to, że studenci UKSW będą się wyróżniać obywatelskim zaangażowaniem, świadomością tego, że są współodpowiedzialni za budowanie nowoczesnego państwa polskiego, trwania narodu i jego lepszą przyszłość - powiedział Bronisław Komorowski.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego na UKSW uczestniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - wielki kanclerz tej uczelni, abp Henryk Hoser, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

UKSW jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 r., gdy nazywało się Akademią Teologii Katolickiej. Od 1999 r. działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Aktualnie uczelnia prowadzi edukację na 33 kierunkach studiów. Zajęcia odbywają się w dwóch kampusach uniwersyteckich, gdzie kształci się blisko 17 tys. studentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inauguracja roku na UKSW z udziałem prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.