Za tydzień konsystorz w sprawach kanonizacji
11 lutego Benedykt XVI podczas brewiarzowej liturgii modlitwy południowej będzie przewodniczył Zwyczajnemu Konsystorzowi Publicznemu w sprawie niektórych spraw kanonizacyjnych - poinformowało dziś Biuro Celebracji Papieskich. Początek o godz. 11.00.
Kardynałowie obecni w Rzymie zbiorą się w Sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego. Rozpatrywać będą sprawę kanonizacji błogosławionych: Antoniego Primaldo i towarzyszy-męczenników zamordowanych za wiarę w 1480 w Otranto (Włochy), Kolumbijki Laury od św. Katarzyny Sieneńskiej (Maria Laura de Jesús Montoya y Upegui; 1874-1949), założycielki zgromadzenia Sióstr Misjonarek Niepokalanej Panny Maryi i św. Katarzyny Sieneńskiej oraz Meksykanki Marii Guadalupe (Anastasia Guadalupe García Zavala; 1878-1963), współzałożycielki zgromadzenia Służebnic Świętej Małgorzaty Marii i Ubogich.
20 grudnia ub. roku Benedykt XVI nakazał Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie dekretów o autentyczności cudów przypisywanych ich wstawiennictwu.
Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych oceni sygnały o cudach Jana Pawła II
W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przedstawiono do wstępnej oceny dokumentację dotyczącą kilku sygnałów o możliwym cudzie uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II - poinformowały PAP źródła kościelne. Dokumentacja potrzebna jest do kanonizacji papieża Polaka.
Szczegółowe opracowania wybranych przypadków uzdrowienia, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia zostały jednak zaprezentowane tylko nieoficjalnie. To zaś oznacza, że kongregacja przedstawi na razie swoją wstępną opinię na ten temat. Od tej oceny zależeć będzie, czy rozpoczną się tam prace nad cudem.
Droga do kanonizacji polskiego papieża jest zatem jeszcze dość długa - podkreślają źródła. Z Watykanu docierają tylko nieoficjalne wiadomości na temat kanonizacji, gdyż osoby zaangażowane w tę sprawę zostały zobligowane do zachowania tajemnicy.
Wiadomo, że sygnałów na temat cudów za wstawiennictwem Jana Pawła II napłynęło do biura postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego całkiem sporo. Obecnie wszystko zależy od kongregacji, która wypowie się na temat zebranych i opracowanych szczegółowo materiałów. Dopiero wtedy nastąpi oficjalne przedstawienie wybranego przypadku, po czym zajmą się nim po kolei lekarze, teolodzy i kardynałowie. Gdy te trzy komisje wydadzą pozytywną ocenę, sprawa zostanie przedstawiona papieżowi.
Zza Spiżowej Bramy napływają także informacje o determinacji Benedykta XVI, który pragnie dokonać kanonizacji swego poprzednika, kończąc tym samym drogę na ołtarze Jana Pawła II po beatyfikacji w 2011 roku. I choć - jak się podkreśla - najbardziej prawdopodobna jest kanonizacja w 2014 roku, to nie należy wykluczyć i tego, że w każdej chwili może dojść do przyspieszenia prac nad cudem za wstawiennictwem papieża Polaka.
Skomentuj artykuł