Zaburzenia nastroju, lękowe, odżywiania. Jak pandemia zmienia młodzież?
Do 10 godzin na dobę przed monitorem, często na kilku ekranach równolegle. "Niektórzy mówią, że im się robi niedobrze, jak mają otworzyć laptopa". To skutki funkcjonowania w pandemii: młodzi mają zaburzenia lękowe, odżywania, boją się nawet konfrontacji z rówieśnikami.
Nowa choroba: zespół zmęczenia elektronicznego
„Mózg musi odpocząć od mediów elektronicznych, bo nie będzie przyswajał informacji i wiedzy” - podkreślała dr Dagmara Musiał z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegentka zaznaczała, że specjaliści zbierają dane i pracują nad nową jednostką chorobową, jaką będzie zespół zmęczenia elektronicznego. „Takim pierwszym objawem somatycznym jest to, że niektórzy mówią, że im się robi niedobrze jak mają otworzyć laptopa. To znaczy, że organizm jest przeładowany, przesilony, on już nie chce tych bodźców” – mówiła dr Musiał.
Cyberprzemoc rozkwitła w pandemii
Psycholog Agnieszka Szymańska z Fundacji Auxilium zwracała uwagę na to, że do prowadzonej przez fundację Poradni Arka przychodzi coraz więcej rodziców z dziećmi i młodzieżą. - Mamy duży przyrost nastolatków z zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania. Młodzi boją się nawet konfrontacji z rówieśnikami – wymieniała psycholog.
Agnieszka Seyrlhuber z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zaznaczała, że w okresie pandemii wzrosło zjawisko cyberprzemocy.
- Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o tym co im wolno, a czego nie, oraz jakie zagrożenia niesie sieć. To rodzic powinien wprowadzać dziecko w świat internetu, a nie rówieśnik. Jest tam m.in. przemoc, wulgaryzmy, duże prawdopodobieństwo poznania osób obcych. Natomiast starsze dzieci czują się anonimowo i często krzywdzą swoich rówieśników - informowała Seyrlhuber.
KAI / mł
Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D
Skomentuj artykuł