Zachowajcie chrześcijański etos polskiej wsi!

(fot. Ralf Lotys / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Rolnicy Mazowsza, zachowajcie mądry, chrześcijański etos polskiej wsi - wołał bp Piotr Libera 7 września w Staroźrebach podczas dożynek diecezji płockiej, województwa mazowieckiego i powiatu płockiego.

W korowodzie dożynkowym znalazło się kilkadziesiąt wieńców dożynkowych, przygotowanych na doroczne święto plonów przez dekanaty i parafie diecezji płockiej oraz całego Mazowsza. Wszyscy w modlitwie dziękowali za plony oraz za kanonizację Jana Pawła II.

Bp Libera w homilii przypomniał że we wszystkich wskazaniach i zachętach w Biblii chodzi o wynikający z wiary w Boga etos, czyli o postępowanie zgodne z Ewangelią, o trudną sztukę upominania i przebaczania, o miłość w życiu codziennym, o szacunek dla prawa Bożego. Dotyczy to także polskiej wsi, która zawsze była postrzegana jako "ostoja wartości". Dlatego właśnie była tak "niestrawna" dla komunistów i dlatego nie potrafią jej także zrozumieć współcześni postkomuniści.

"Dla nich wieś, czyli świat, w którym gospodaruje się `na swoim`, w którym ludzie tworzą wielopokoleniowe rodziny, w którym rodzina jest decydująca, w którym na co dzień żyje się w podziwie dla stworzonej przez Boga natury - taki świat jest dla nich niebezpieczny, gorszy, zacofany. Praca na wsi niesie ze sobą ogromny trud, ale wymaga też mądrości, zapobiegliwości i praktyczności. Jak to się mówi - `ziemi się nie oszuka!`" - cytował biskup płocki.

Dodał, że praca na roli, w gospodarstwie, stanowi wspaniałą szkołę życia: hartowania charakterów, wzmacniania więzi rodzinnych, odkrywania rytmu ziemi, piękna i mądrości natury, ciepła, szlachetności.

Eucharystii towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II - dziękczynienie za plony połączono z dziękczynieniem za jego kanonizację. Wierni zaśpiewali także dziękczynne "Te Deum".

W dożynkach diecezjalnych w Staroźrebach uczestniczyło liczne grono księży, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, starosta powiatu płockiego Michał Boszko, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.

W korowodzie dożynkowym przedstawiciele dekanatów diecezji płockiej oraz parafii Mazowsza nieśli kilkadziesiąt okazałych wieńców dożynkowych, wykonanych z tegorocznych plonów. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke.

W programie znalazło się także m.in. wspólne dzielenie się chlebem, wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych, podsumowanie konkursów rolniczych, występy zespołów folklorystycznych, koncert grupy Kombii. Nie zabrakło wystawy maszyn rolniczych i płodów rolnych oraz licznych stoisk z żywnością regionalną i sztuką ludową.

Tegoroczne dożynki diecezji płockiej zostały zorganizowane wraz z dożynkami województwa mazowieckiego i powiatu płockiego. Ich gospodarzem i współorganizatorem była gmina Staroźreby w powiecie płockim, z wójtem Józefem Stradomskim. Ze strony diecezji płockiej głównym organizatorem wydarzenia był ks. Krzysztof Biernat, diecezjalny duszpasterz rolników oraz proboszcz parafii Staroźreby i dziekan dekanatu bielskiego ks. Bogusław Sabat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zachowajcie chrześcijański etos polskiej wsi!
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.