Zachowajcie chrześcijański etos polskiej wsi!

Zachowajcie chrześcijański etos polskiej wsi!
(fot. Ralf Lotys / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Rolnicy Mazowsza, zachowajcie mądry, chrześcijański etos polskiej wsi - wołał bp Piotr Libera 7 września w Staroźrebach podczas dożynek diecezji płockiej, województwa mazowieckiego i powiatu płockiego.

W korowodzie dożynkowym znalazło się kilkadziesiąt wieńców dożynkowych, przygotowanych na doroczne święto plonów przez dekanaty i parafie diecezji płockiej oraz całego Mazowsza. Wszyscy w modlitwie dziękowali za plony oraz za kanonizację Jana Pawła II.

Bp Libera w homilii przypomniał że we wszystkich wskazaniach i zachętach w Biblii chodzi o wynikający z wiary w Boga etos, czyli o postępowanie zgodne z Ewangelią, o trudną sztukę upominania i przebaczania, o miłość w życiu codziennym, o szacunek dla prawa Bożego. Dotyczy to także polskiej wsi, która zawsze była postrzegana jako "ostoja wartości". Dlatego właśnie była tak "niestrawna" dla komunistów i dlatego nie potrafią jej także zrozumieć współcześni postkomuniści.

DEON.PL POLECA

"Dla nich wieś, czyli świat, w którym gospodaruje się `na swoim`, w którym ludzie tworzą wielopokoleniowe rodziny, w którym rodzina jest decydująca, w którym na co dzień żyje się w podziwie dla stworzonej przez Boga natury - taki świat jest dla nich niebezpieczny, gorszy, zacofany. Praca na wsi niesie ze sobą ogromny trud, ale wymaga też mądrości, zapobiegliwości i praktyczności. Jak to się mówi - `ziemi się nie oszuka!`" - cytował biskup płocki.

Dodał, że praca na roli, w gospodarstwie, stanowi wspaniałą szkołę życia: hartowania charakterów, wzmacniania więzi rodzinnych, odkrywania rytmu ziemi, piękna i mądrości natury, ciepła, szlachetności.

Eucharystii towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II - dziękczynienie za plony połączono z dziękczynieniem za jego kanonizację. Wierni zaśpiewali także dziękczynne "Te Deum".

W dożynkach diecezjalnych w Staroźrebach uczestniczyło liczne grono księży, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, starosta powiatu płockiego Michał Boszko, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.

W korowodzie dożynkowym przedstawiciele dekanatów diecezji płockiej oraz parafii Mazowsza nieśli kilkadziesiąt okazałych wieńców dożynkowych, wykonanych z tegorocznych plonów. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke.

W programie znalazło się także m.in. wspólne dzielenie się chlebem, wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych, podsumowanie konkursów rolniczych, występy zespołów folklorystycznych, koncert grupy Kombii. Nie zabrakło wystawy maszyn rolniczych i płodów rolnych oraz licznych stoisk z żywnością regionalną i sztuką ludową.

Tegoroczne dożynki diecezji płockiej zostały zorganizowane wraz z dożynkami województwa mazowieckiego i powiatu płockiego. Ich gospodarzem i współorganizatorem była gmina Staroźreby w powiecie płockim, z wójtem Józefem Stradomskim. Ze strony diecezji płockiej głównym organizatorem wydarzenia był ks. Krzysztof Biernat, diecezjalny duszpasterz rolników oraz proboszcz parafii Staroźreby i dziekan dekanatu bielskiego ks. Bogusław Sabat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zachowajcie chrześcijański etos polskiej wsi!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.