Jasna Góra: Święto dziękczynienia za plony

Jasna Góra: Święto dziękczynienia za plony
(fot. Tim Snell / flickr.com)
KAI / slo

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbywa się dziś na Jasnej Górze. W tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi.

Obecni są również przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Uroczystej Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych na szczycie jasnogórskim przewodniczy biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Bp Edward Białogłowski delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, podkreślił, że dożynki to także czas modlitwy o szacunek dla polskiej ziemi i o wierność tradycji, bo "ziemia to gwarant suwerenności narodowej".

"Modlimy się o umiłowanie polskiej ziemi przez mieszkańców wsi, bo jesteśmy świadkami, ze nie tylko z wielkich miast emigrują nasi młodzi rodacy w świat, na wioskach jest podobnie. Wiele gospodarstw, jeśli funkcjonuje dzisiaj, to dzięki tym oddanym, pracowitym, nieraz od dziesiątków lat związanych z ziemią, którzy ją kochają i którzy rozumieją, że tyle jest wolności, ile jest własności" - powiedział bp Białogłowski.

DEON.PL POLECA

O godzinie 11.00 na Jasnogórskim szczycie rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa i Prezydenta RP bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów. Podczas Mszy bp Andrzej Jeż poświęci płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju.

Tegorocznemu dziękczynieniu za plony towarzyszy hasło: "Do Matki Syna Bożego".

Pielgrzymi dziękują za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Jasnogórskie dożynki połączone z jubileuszem 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, "Gwiazdy Ludu".

Organizatorem dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Święto dziękczynienia za plony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.