"Żyjemy w epoce brutalnej emancypacji"
"Żyjemy w epoce brutalnej emancypacji - odrzucania tego, co było uznawane za fundament, na którym została wzniesiona cywilizacja europejska. Tragiczny los chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest wyrazem klęski duchowej naszej cywilizacji" - powiedział bp Piotr Libera w Przasnyszu, podczas uroczystości ogłoszenia św. Stanisława Kostki patronem tego miasta. Pobłogosławił także pomnik Świętego z Rostkowa.
Hierarcha wskazywał, że żyjemy w świecie nihilizmu, w którym ośmieszono wiarę, wstyd, honor, patriotyzm i czystość - cnoty tak bliskie Świętemu Stanisławowi. - W tym świecie nie ma już wartości ani człowiek pod sercem matki, ani człowiek starszy, stojący na progu śmierci. W tym świecie zdemoralizowano już całe grupy społeczne, a teraz to samo chce się zrobić z rodziną, z dziećmi, ze szkołą, z tym wszystkim, co przez wieki kształtowało chrześcijaństwo - zauważył biskup.
- Dostrzegamy sukcesy Polaków i Polski, ale mamy pretensje do elit naszej ojczyzny - elit władzy, mediów, oświaty, rozrywki - że tak łatwo ulegli podcinaniu korzeni, z których wyrośliśmy, że tak słabo się z tym wszystkim zmagają. W gruncie rzeczy nie wiadomo, czy w sejmie ktoś nie będzie tylnymi drzwiami, jak jakiegoś konia trojańskiego wprowadzać ustaw, w których tak naprawdę podważa się sens rodziny i podstawy życia rodzinnego - głosił hierarcha.
Biskup zwrócił uwagę na słabą jakość polskiej polityki społecznej, szczególnie w kwestii edukacji. Ubolewał nad coraz gorszym programem nauczania historii i możliwością rezygnacji z lekcji religii.
Bp Libera pobłogosławił pomnik św. Stanisława Kostki, usytuowany w sąsiedztwie kościoła farnego. Święty z Rostkowa został na nim przedstawiony z różańcem w ręku i podróżnym trzosem. Rzeźbę wykonano z piaskowca, na wzór znanej już figury z kaplicy rodziny Kostków w przasnyskiej farze. Jego wykonawcą był artysta rzeźbiarz Piotr Grabowski. Ponadto w mieście ukazał się pierwszy numer gazety parafialnej pt. "Kostka. Miesięcznik dobrych wiadomości".
Podczas uroczystości ks. prał. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha (farnej) w Przasnyszu odczytał dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający św. Stanisława Kostkę patronem miasta Przasnysza. Za ogłoszenie tej decyzji dziękował burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk.
W programie uroczystości znalazł się także spektakl pt. "Do wyższych rzeczy jestem stworzony", w wykonaniu Koła Miłośników "Taras", Teatru Trzech Pokoleń oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Na scenie Miejskiego Domu Kultury pojawiło się około 50 aktorów amatorów w różnym wieku, natomiast uroczystości odsłonięcia pomnika Patrona miasta towarzyszyła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza.
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza, jako syn kasztelana zakroczymskiego; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu, gdzie łączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko - rano wstał zupełnie zdrowy.
Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się Piotra Kanizjusza, wyniesionego również na ołtarze. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. Dnia 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy.
Kult św. Stanisława Kostki zrodził się spontanicznie. Gdy 2 lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało Świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 r. przez papieża Klemensa X, a kanonizowany przez papieża Benedykta XIII w 1726 r. Relikwie Świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. Od 1983 r. z Przasnysza do Rostkowa wyruszają doroczne ogólnopolskie pielgrzymki dzieci i młodzieży.
Skomentuj artykuł