Zadaniem Kościoła jest objawiać Chrystusa całemu światu
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu w Uroczystość Objawienia Pańskiego. W homilii zwrócił uwagę, że zadanie Kościoła, które jest przesłaniem dzisiejszego święta, to „objawiać Chrystusa całemu światu".
Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że starotestamentalne proroctwa o przyjściu na świat Mesjasza wypełniły się w wydarzeniach z Betlejem. „Ta historia, najpierw pasterzy, a potem mędrców, poprzedzona zapowiedzią Izajasza a także innych proroków, mówi o ciągłym zdążaniu Pana Boga na spotkanie człowieka. To On pierwszy chce z ludźmi się spotkać – najpierw obiecując im przyjście Mesjasza, a potem obwieszczając, że już jest – ale zawsze zapraszając do coraz bardziej głębokiej wspólnoty z sobą” – mówił metropolita krakowski.
Odwołując się do fragmentu z Listu do Hebrajczyków zaznaczył, że Bóg na różne sposoby przemawia do ludzi. Do pasterzy w Betlejem przemówił przez anioła, do mędrców ze Wschodu – przez nadzwyczajne zjawisko astronomiczne. Arcybiskup wskazał na odwagę właściwej interpretacji tego, co mędrcy dostrzegli, a później na konsekwencję ich rozumnego myślenia, które doprowadziło do oddania boskiej czci Dziecięciu odnalezionemu w Betlejem. „Historia mędrców mówi nam o wielkich możliwościach tkwiących w ludzkim umyśle, możliwościach rozumowania, możliwościach ludzi, którzy patrzą rozumnie na ten świat i nie boją się wyciągnąć z tego wniosków, że musi być Bóg niewidzialny, wszechpotężny, odwieczny, który to wszystko, co jest i czego doświadczamy, powołał do istnienia” – mówił arcybiskup, podkreślając, że zadanie Kościoła, które jest przesłaniem Uroczystości Objawienia Pańskiego, to „objawiać Chrystusa całemu światu”.
Zwrócił też uwagę, że znamienne jest to, że Ewangelia św. Mateusza, która opisuje pokłon mędrców przed Nowonarodzonym Jezusem, kończy się wielkim nakazem misyjnym Chrystusa skierowanym do Apostołów. „Musimy najpierw umacniać naszych braci w wierze, tych, którzy już uwierzyli” – mówił metropolita, wskazując, że jest to zadanie rodziców wobec dzieci, a także „wychowawców w wierze", którzy „żyją tak, jak mówi Ewangelia i nie wstydzą się tego i przez swoje jednoznaczne świadectwo objawiają światu Pana naszego Jezusa Chrystusa".
„Trzeba ciągle z nową odwagą, z nową mocą, którą daje nam Duch Święty, iść na spotkanie tych, którzy wciąż – z własnej winy lub w sposób niezawiniony – znajdują się w krainie mroków i ciemności, i objawiać im tę Światłość świata, jaką jest Jezus Chrystus”.
W czasie dzisiejszej liturgii uroczyście ogłoszono daty Wielkanocy i świąt ruchomych w 2024 roku. Tradycja ta pochodzi z czasów, kiedy wiedza o kalendarzu i przebiegu poszczególnych świąt nie była powszechnie dostępna. Mimo że dziś kalendarze podają datę Wielkanocy i innych świąt roku liturgicznego, to anuncjacja w dniu Objawienia Pańskiego zachowuje swoją wartość – jest przede wszystkim przypomnieniem o centralnym miejscu Świąt Paschalnych w roku liturgicznym oraz o wadze wielkich tajemnic wiary celebrowanych każdego roku.
Skomentuj artykuł