"Zagłada Ormian jest nie mniej ważna niż nazistowska zagłada Żydów"

"Zagłada Ormian jest nie mniej ważna niż nazistowska zagłada Żydów"
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Zdaniem założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, włoskiego historyka prof. Andrei Riccardiego "zagłada Ormian jest nie mniej ważna niż nazistowska zagłada Żydów".

Podczas prezentacji swej książki "La strage dei cristiani" (Rzeź chrześcijan) 23 kwietnia w Rzymie przestrzegł on Zachód przed ryzykiem obojętności, jaka w 1915 r. towarzyszyła "pierwszemu ludobójstwu XX wieku".

"Sto lat temu dokonało się systematyczne eliminowanie mniejszości chrześcijańskiej, obecnej od stuleci na terytorium ottomańskim. Ale wszystko odbyło się przy milczeniu wspólnoty międzynarodowej" - przypomniał były włoski minister współpracy międzynarodowej.

Podkreślił w związku z tym, że "naszym wkładem powinno być dzisiaj pamiętanie o zagładzie chrześcijan i Ormian, gdyż jest to jedyny dostępny nam sposób, aby oddać sprawiedliwość tym osobom masakrowanym i zabitym po barbarzyńsku przed stu laty". Chodzi o ponad milion zgładzonych, dzieciach, kobietach i starcach, torturowanych i mordowanych w czasie prawdziwych marszów śmierci - stwierdził autor książki poświęconej eksterminacji chrześcijan i Ormian z Mardinu w 1915 r.

Na zakończenie wyraził życzenie, aby w obliczu dokonywanych dzisiaj masakr chrześcijan i jazydów na Bliskim Wschodzie Zachód znów nie pozostał obojętny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zagłada Ormian jest nie mniej ważna niż nazistowska zagłada Żydów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.