Zakon Maltański modlił się za kard. Deskura
Damy i kawalerowie maltańscy dziękowali Bogu za piękne i szlachetne życie kard. Andrzeja Marii Deskura podczas Mszy św. odprawianej 27 września w poznańskim kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego. Eucharystii w najstarszej polskiej siedzibie Zakonu Maltańskiego przewodniczył ks. prał. Paweł Deskur, kapelan zakonu i krewny zmarłego kardynała.
W homilii ks. prał. Deskur przypomniał biografię kard. Andrzeja Marii Deskura, a także jego związki z Zakonem Maltańskim. - Ksiądz kardynał był członkiem Zakonu Maltańskiego od 1963 roku. Tytuł Baliwa Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji otrzymał w 1989 roku - zaznaczył ks. prał. Deskur. Podkreślił też, że związek księdza kardynała z zakonem był czwartym najdłuższym stażem w historii maltańczyków.
Kapelan Zakonu Maltańskiego wspomniał osobiste, bliskie kontakty z księdzem kardynałem. Wizyty w domu księdza kardynała, które odbywał podczas swoich studiów w Rzymie.
- Postawa i szlachetne życie księdza kardynała były dla naszej rodziny punktem odniesienia. Motywował nas do pracy nad sobą - stwierdził ks. prałat. Przypomniał, że kardynał "dążył do doskonałości w pracy naukowej, kapłaństwie i życiu moralnym". Zauważył, że kard. Andrzej Maria Deskur był m.in. członkiem delegacji Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem abp. Agostino Casarolego, która odwiedzała Polskę w ramach pierwszych kontaktów z krajami komunistycznymi. W poznańskiej farze gościł w 1967 roku.
Kapelan maltańczyków podkreślił też długoletnią przyjaźń kardynała z bł. Janem Pawłem II.
W Eucharystii uczestniczyli damy i kawalerowi maltańscy, pracownicy Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej "Pomoc Maltańska" działającej przy parafii św. Jana Jerozolimskiego, a także rodzina zmarłego księdza kardynała i parafianie.
Kard. Andrzej Maria Deskur urodził się 29 lutego 1924 roku w Sancygniowie (diecezja kielecka). Zmarł 3 września w Rzymie w wieku 87 lat.
Romański kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego jest najstarszą polską siedzibą Zakonu Maltańskiego i jedną z najstarszych świątyń Poznania. Powstał prawdopodobnie w XI wieku. Nosił wezwanie św. Michała Archanioła. W 1187 roku świątynię oddano Zakonowi Kawalerów Maltańskich - najstarszemu zakonowi rycerskiemu, który powstał w Jerozolimie w czasie wypraw krzyżowych. Joannici też zmienili jej wezwanie na św. Jana Jerozolimskiego, swego patrona. Od schyłku XII wieku do 1832 roku, kiedy to zostali wypędzeni przez zaborcę pruskiego, prowadzili w tym miejscu przytulisko oraz szpital. Obecnie zakon zajmuje się działalnością charytatywną. Z inicjatywy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich od 18 lat przy parafii działa bezpłatna przychodnia onkologiczna "Pomoc Maltańska".
Skomentuj artykuł