Zakończył się europejski zjazd augustianów
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem o. Williama Faix OSA, świętującego jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich, zakończył się 3 maja zjazd Konferencji Prowincjałów Augustiańskich Europy w Krakowie. O. Faix przywrócił do życia zakon augustiański w Polsce, którego ostatni klasztor został zniesiony w 1950 r.
Prowincjałowie z niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej rozmawiali m.in. o nowych inicjatywach duszpasterskich w Europie, konkretnie odpowiadających na wezwanie do nowej ewangelizacji.
W trakcie zjazdu podsumowano wspólne doświadczenia ostatnich lat na polu formacji, szczególnie okresu miesięcznego przygotowania się wszystkich profesów czasowych Europy poprzez przebywanie w jednym wybranym klasztorze. Rozmawiano o sposobach zapobieżenia kryzysowi powołań w zakonie augustiańskim w Europie, a także o instytucji tzw. klasztorów otwartych, gdzie młodzi ludzie, niekoniecznie kandydaci do zakonu augustiańskiego, mogą mieszkać jakiś czas, rozeznając swoje powołanie życiowe.
Na spotkaniu wskazano także na zapomniany kierunek medytacyjny w życiu zakonu, poprzez propagowanie "rekolekcji w wyciszeniu" i medytację jako spotkanie z Chrystusem, Nauczycielem Wewnętrznym. Tę inicjatywę rozpoczęli kilka lat temu bracia polskiej prowincji augustianów i zaczyna ona cieszyć się co raz większym zainteresowaniem. Przypomniano też o ważnej tradycji ekumenicznej zakonu w Europie i wskazano na konieczność rozwijania duszpasterstw imigrantów, co ma miejsce szczególnie w ośrodkach augustiańskich Londynu i Warszawy.
W czasie obrad ojcowie prowincjałowie odwiedzili były hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau oraz spotkali się z siostrami augustiankami wznoszącymi w Krakowie nowe gimnazjum.
Członkowie Konferencji wybrali też nowy zarząd. Nowym przewodniczącym Konferencji został wybrany o. Carlos Morano Fernandez, prowincjał z Valladolid. Nowym wiceprzewodniczącym wybrano o. Wiesława Dawidowskiego, obecnie prowincjała polskich augustianów.
W Europie augustianie są obecni w Anglii, Austrii, Belgii,Czechach, Hiszpanii, Holandii, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Polsce i we Włoszech. Zajmują się prowadzeniem szkół, instytutów naukowych, parafii, domów rekolekcyjnych, działalnością ekumeniczną. Do najliczniejszych prowincji należą prowincje Włoch, Niemiec, Irlandii oraz trzy prowincje hiszpańskie.
Skomentuj artykuł