Zakończył się Rok bł. Edmunda Bojanowskiego

Zakończył się Rok bł. Edmunda Bojanowskiego
(fot. lsmisisters.org)
KAI / slo

Kościół w Polsce przeżywał rok wielkiego świadka wiary, patrioty, społecznika, który na długo przed Soborem Watykańskim II był promotorem apostolatu ludzi świeckich - podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości zakończenia Roku bł. Edmunda Bojanowskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę św. jubileuszową w Sanktuarium na Świętej Górze w archidiecezji poznańskiej.

Uroczystość rozpoczęła procesja, która wyruszyła z dworku w Grabonogu, gdzie 200 lat temu urodził się błogosławiony. Uczestniczyło w niej ponad 800 sióstr ze zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, a także wielu wiernych świeckich.

Wspominając działalność bł. Edmunda abp Gądecki zauważył, że chciał on "chronić dzieci, kobiety i rodzinę opierając swoje dzieło pedagogiczne o Kościół".

DEON.PL POLECA

- Był wychowawcą, który zwrócił się ku najmniejszym, ponieważ uważał, że od dzieci zaczyna się odrodzenie ludzkości. Chciał wychować dzieci w perspektywie doczesnej i wiecznej, pragnął wydobywać obecny w nich obraz Boży, na wzór rodziny tworzył ochronki, które nie miały izolować podopiecznych od życia, ale uodpornić je na trudności, jakie wychowankowie spotykają w świecie - zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył też, że siły do tak wielu działań bł. Edmund czerpał z Eucharystii, która powinna być także dla współczesnych ludzi, narzekających często na brak sił do realizacji różnych zamierzeń, źródłem mocy.

- Chociaż Sejm nie przyłączył się do Roku bł. Edmunda Bojanowskiego, wiele środowisk podjęło spontanicznie różne inicjatywy w ramach jego obchodów - zauważył w podsumowaniu Roku Edmundowskiego abp Gądecki. Metropolita poznański wymienił m.in. liczne działania gminy Piaski k/Gostynia, wśród nich portal społecznościowy łączący ofiarodawców z potrzebującymi i nagrodę dla społeczników.

Wychwalając piękno świętogórskiej bazyliki bp Józef Zawitkowski zauważył w homilii, że "w takich właśnie miejscach, przez Boga wybranych, rodzą się i żyją święci".

Biskup senior diecezji łowickiej przypomniał życiorys bł. Edmunda, zwracając uwagę na zakładane przez niego ochronki i rozwijające się z jego inicjatywy zgromadzenie sióstr służebniczek. - Siostry kochane, w swoim życiu idziecie cały czas za swoim założycielem - mówił bp Zawitkowski.

- Siostry moje módlcie się i zachowajcie prostotę. Miłujcie się, a reszty Duch Święty dokona i reszty was nauczy - przypominał słowa bł. Edmunda kaznodzieja. Powiedział, że zazdrości bł. Edmundowi, że jest błogosławiony i ma trzy tysiące duchowych córek, pokornych służebniczek Maryi w Polsce i na świecie.

- Właściwie nic ci się w życiu nie udało, nie ożeniłeś się, studiów żadnych nie skończyłeś, z seminarium delikatnie cię wyrzucili, musiałeś patrzeć na niepowodzenia swoich dzieł, zawiedli cię ludzie, a jednak przez twoją prostotę i przez twoją pokorę Bóg dokonał rzeczy wielkich, a ciebie wyniósł do chwały błogosławionych - mówił bp Zawitkowski.

W uroczystościach wzięły udział siostry służebniczki ze wszystkich czterech gałęzi zgromadzenia. - Błogosławiony Edmund żył życiem Świętej Góry, bo tutaj Maryja otacza swą matczyną troską księży filipinów, z którymi bł. Edmund żył w wielkiej przyjaźni i u których szukał porady - mówiła na zakończenie Eucharystii s. Beata Chwistek. Przełożona federacji sióstr służebniczek dziękowała uczestnikom uroczystości zakończenia Roku bł. Edmunda Bojanowskiego za przybycie do "ulubionego kościółka" założyciela.

Po Mszy św. abp Gądecki poświęcił na zewnątrz bazyliki świętogórskiej tablicę upamiętniająca Teresę Bojanowską, matkę bł. Edmunda, która spoczywa w podziemiach świątyni.

Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu, kilka kilometrów od sanktuarium na Świętej Górze. Był świeckim apostołem i społecznikiem, został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r.

Decyzję, by rok 2014 ogłosić Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego Konferencja Episkopatu Polski podjęła podczas zebrania plenarnego w 2012 r. Rok bł. Edmunda rozpoczął się 24 listopada 2013 r. Szczególną okazją do dziękczynienia za dar osoby bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin i 15. rocznicy beatyfikacji była Msza św. na Jasnej Górze 15 czerwca br.

Koncerty, konkursy i konferencje to tylko niektóre z inicjatyw zorganizowanych w czasie trwania Roku Edmundowskiego. Powstało m.in. "Oratorium o serdecznie dobrym człowieku" poświęcone bł. Edmundowi. Był on także bohaterem Gnieźnieńskiej Nocy Świętych.

W Luboniu, na placu przy sanktuarium, abp Gądecki odsłonił i poświęcił "Ławeczkę bł. Edmunda Bojanowskiego". W lubońskim sanktuarium odbyła się też specjalna edycja Verba Sacra. Jej uczestnicy wysłuchali fragmentów "Dziennika" i listów bł. Edmunda Bojanowskiego.

W tym roku błogosławiony został także patronem Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej. Bł. Edmunda wspominano także podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu, transmitowanych na cały świat przez Telewizję Polonia.

Szereg inicjatyw z tej okazji podjęły szczególnie siostry służebniczki. Prowadzą one wiele dzieł i placówek, jak przedszkola, domy opieki społecznej, które często noszą jego imię. Służebniczki prowadzą też grupy wolontariuszy, którzy pomagają potrzebującym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończył się Rok bł. Edmunda Bojanowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.