Zakończyła się Pielgrzymka Służby Zdrowia

KAI / psd

Ok. 2 tys. osób uczestniczyło na Jasnej Górze w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia. Tradycyjnie spotkanie poprzedziły dwudniowe rekolekcje. W tym roku medycy szczególnie wspominali swego kapelana, ks. Jerzego Popiełuszkę, którego beatyfikacja będzie miała miejsce 6 czerwca w Warszawie.

Mszy św. na Szczycie przewodniczył 23 maja bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. „To jest szczególna okoliczność, abyśmy jeszcze bardziej otworzyli się na Ducha Świętego i Jego dary, byśmy umocnieni mądrością, odwagą wnosili swój wkład w dzieło odnowy ludzkich serc, w dzieło reformy służby zdrowia, a jednocześnie w dzieło jeszcze piękniejszej służby względem chorych, ubogich i potrzebujących” - powiedział witając pielgrzymów bp Regmunt.

Homilię wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Ryś, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zauważył, iż niemal cała Służba Zdrowia w dzisiejszej Europie zrodziła się pod patronatem Ducha Świętego, ponieważ jednym z pierwszych szpitali na świecie był założony ok. 800 lat temu przez papieża Innocentego III szpital pod wezwaniem Ducha Świętego w Rzymie. „Papież chciał w ten sposób powiedzieć, że Służba Zdrowia nie istnieje bez wrażliwości na ducha. Ktoś, kto posługuje zdrowiu - lekarz, pielęgniarka, położna, wolontariusz - nie może zajmować się tylko ciałem chorego, musi być wrażliwy na ducha” - powiedział ks. Ryś.

Rekolekcjom oraz pielgrzymce towarzyszyły rozważania wpisujące się w temat roku duszpasterskiego w Polsce „Bądźmy świadkami miłości”. „To hasło związało się to z jubileuszem 350-lecia śmierci św. Wincentego à Paulo oraz św. Ludwiki de Marillac, którzy w tym roku są szczególnie na ustach Rodziny Wincentyńskiej - tych, którzy służą ubogim, chorym i cierpiącym. Ten temat przewijał się w prelekcjach” - powiedział ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

DEON.PL POLECA

Dodał, że jasnogórskie spotkania są kontynuacją idei ducha wolności, miłości i sprawiedliwości społecznej zaproponowanych przez ks. Jerzego Popiełuszkę, który w 1979 r. stał się duszpasterzem warszawskiej służby zdrowia.

„Nie możemy pominąć takiego dobrego świadka Miłości, jakim był Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko, którego ideę kontynuuję od 1984 roku. W dalszym ciągu jestem związany ze Służbą Zdrowia i podtrzymuję to, co on nam zaproponował – właśnie ducha wolności, miłości i sprawiedliwości społecznej”.

Elżbieta Murawska pielęgniarka z Warszawy podkreśliła, że „pamiętali o ks. Jerzym, wspominali go, a jedna z intencji była beatyfikacja ks. Popiełuszki, żeby przyniosła ona owoce w nas Polakach”.

Pracownicy Służby Zdrowia modlili się również w intencji beatyfikacji Sług Bożych - pielęgniarek Hanny Chrzanowskiej i s. Marii Epstein.

Jasnogórskie spotkania stworzyły wspólnotę formacyjną łączącą bardzo wielu ludzi. Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, powiedział, że tegoroczna pielgrzymka była dla niego szczególna. „Można było tu znaleźć wyciszenie, pomodlić się, ale także porozmawiać, podyskutować, spotkać różnych znajomych, ale przede wszystkim powierzyć całą Ochronę Zdrowia naszej Panience Jasnogórskiej, bo w trudnych czasach dla Służby Zdrowia musimy tutaj szukać wsparcia” - powiedział uczestnik spotkania medycznego.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in. diecezjalni duszpasterze służby zdrowia, księża kapelani, rektorzy akademii medycznych, lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci oraz laboranci. W sumie zgromadziło się na Jasnej Górze ok. 2 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyła się Pielgrzymka Służby Zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.