Zakończyła się rekognicja kanoniczna rodziny Ulmów. To ekshumacja poprzedzająca beatyfikację

fot. Domena publiczna / Wikipedia
PAP / pk

Zakończyła się ekshumacja i rozpoznanie szczątków rodziny Ulmów zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów. Ekshumacja poprzedza beatyfikację rodziny z Markowej, uroczystość odbędzie się 10 września.

Jak poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej, ekshumacja i rozpoznanie szczątków Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci, trwały trzy dni i zakończyły się 1 kwietnia. Rekognicja kanoniczna - tak w języku kościelnym nazywa się ekshumacja poprzedzająca beatyfikację - została przeprowadzona na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Ekshumacja rodziny Ulmów potwierdzeniem informacji historycznych mówiących o śmierci męczeńskiej

- Żeby relikwie można było przenieść do kościoła, oddawać im publiczną cześć i modlić się za ich przyczyną, dokonuje się takiego wydobycia i przeniesienia, a rozpoznanie jest potwierdzeniem informacji historycznych mówiących o śmierci męczeńskiej - powiedział PAP kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski.

"Przeprowadzone czynności ekshumacyjne wykazały, że doczesne szczątki Rodziny Ulmów są całkowicie zeszkieletowane, pozbawione tkanek miękkich, lekkie, suche i odtłuszczone, objęte zmianami erozyjnymi i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego" - czytamy w komunikacie IPN. "Oględziny sądowo-lekarskie jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym i tym zebranym podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącym męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 roku w Markowej" - poinformowano.

DEON.PL POLECA

Szczątki rodziny Ulmów po beatyfikacji, zostaną przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej

Ekshumowane szczątki rodziny Ulmów zostały złożone do siedmiu trumien i umieszczone w specjalnie przygotowanym i wybranym miejscu wskazanym przez arcybiskupa Adama Szala. Po beatyfikacji, zostaną przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej. Miejsce dotychczasowego pochówku będzie dalej dostępne dla osób odwiedzających cmentarz parafialny w Markowej, grób został przywrócony do pierwotnego stanu.

Rekognicja kanoniczna została przeprowadzona z udziałem biegłych w zakresie archeologii, antropologii oraz medycyny sądowej. Uczestniczyli w niej: antropolog Agata Thannhauser i specjalista medycyny sądowej dr n. med. Łukasz Szleszkowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, archeolog Jan Jagiełło z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojciech Pydziński – kierownik Zakładu Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Stronę kościelną reprezentował Trybunał Biskupi. W pracach komisji uczestniczył również ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Rodziny Ulmów. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyła się rekognicja kanoniczna rodziny Ulmów. To ekshumacja poprzedzająca beatyfikację
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.