Abp Adam Szal: rodzina Ulmów żyła duchem wiary, w praktyce realizując zamysł Boży

Abp Adam Szal: rodzina Ulmów żyła duchem wiary, w praktyce realizując zamysł Boży
Fot. Duszpasterstwo Młodzieży AP / YouTube.com
KAI / tk

- Obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów przypominają nam trudną postawę naszych przodków i są wezwaniem dla nas wszystkich do wprowadzania w życie przykazania miłości – mówił metropolita przemyski abp Adam Szal podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbywających się w Markowej. W uroczystości brał udział prezydent Polski Andrzej wraz z małżonką.

Heroiczna postawa rodziny Ulmów

W swoim przemówieniu wygłoszonym w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów prezydent zwrócił uwagę na heroiczną postawę rodziny Ulmów.

DEON.PL POLECA
Podczas obchodów Dnia Pamięci odsłonięto kolejne tabliczki upamiętniające Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a także powołano Komitet obchodów towarzyszących beatyfikacji rodziny Umów.

W swoim przemówieniu abp Adam Szal nawiązał do uroczystości, przed siedmiu laty, otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Przypomniał, że naczelny Rabin Polski umieścił wtedy przy wejściu mezuzę z fragmentem z Pisma Świętego mówiącym o przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

DEON.PL POLECA

- Naszym obowiązkiem i naszym powołaniem jest miłość Boga i miłość człowieka - podkreślił metropolita przemyski. - Jest to właściwie jedna miłość, gdyż miłość Boga zakłada miłość człowieka, a miłość bliźniego jest związana z miłością do Pana Boga. Naszym zadaniem jest odkrycie tej prawdy i troska o to, by była ona wprowadzana w życie - mówił duchowny.

- Przypominamy sobie to prawo tutaj, w niezwykłym miejscu, patrząc na mezuzę i na muzeum, na to miejsce, które jest poświęcone ludziom, którzy przykazanie miłości praktykowali w sposób heroiczny - powiedział duchowny.

"Rodzina Ulmów żyła duchem wiary"

Abp Szal wyraził opinię, że rodzina Ulmów żyła duchem wiary, w praktyce realizując zamysł Boży, by w sercu człowieka była miłość Boga i bliźniego. - Każdego człowieka, na co w szczególny sposób zwrócił uwagę sam Chrystus zachęcając do miłości nawet nieprzyjaciół - podkreślił duchowny.

- Wierność temu przykazaniu, konsekwencja w zachowaniu przykazania budzi nieraz zdziwienie, ale przecież od starożytności chrześcijańskiej tak było. Uczniowie uczyli się od Zbawiciela, który na krzyżu przebaczył swoim katom. Obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów przypominają nam trudną postawę naszych przodków i są wezwaniem dla nas wszystkich do wprowadzania w życie przykazania miłości – zakończył abp Adam Szal.

Metropolita przemyski podziękował Prezydentowi Polski za promocję rodziny Ulmów, i za objecie patronatem wszystkim uroczystości. Abp Szal zaprosił też prezydenta Andrzeja Dudę na uroczystości beatyfikacyjne, które odbędą się 10 września w Markowej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Adam Szal: rodzina Ulmów żyła duchem wiary, w praktyce realizując zamysł Boży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.