Archidiecezja przemyska: Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej

Archidiecezja przemyska: Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej
Sześcioro dzieci Ulmów wraz z matką. Fot. Domena publiczna
PAP / pk

Papież Franciszek postanowił, że beatyfikacja rodziny Ulmów, rodziców i siedmiorga dzieci, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 r., odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej - poinformowała we wtorek archidiecezja przemyska.

"Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby obrzęd beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej" - czytamy w komunikacie archidiecezji przemyskiej przekazanym we wtorek PAP.

DEON.PL POLECAJego autorzy dodali, że przedstawicielem papieża Franciszka będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Kim byli Ulmowie? Portret beatyfikowanej rodziny

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę będącą w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny.

W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja przemyska: Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.