Zakonnicy i zakonnice jako misjonarze nadziei

KAI / psd

O tym, jak być świadkami nadziei w dzisiejszej Europie i czego Europa potrzebuje od życia zakonnego - mówił dziś o. José Cristo Rey García Paredes CMF do uczestników odbywającego się 14. Zgromadzenia Generalnego Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych.

Ojciec Paredes wygłosił prelekcję pt. „Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii”. Tłumaczył, że „nadzieja to forma życia, to duchowość w naszych sercach, a nie jedynie pojęcie teologiczne”. - W dzisiejszej Europie z jednej strony jest czas nadziei, a z drugiej strony panuje czas braku nadziei. Jesteśmy ciągle w drodze. Brakuje pewnej pasji nadziei - mówił hiszpański klaretyn.

"W dzisiejszej Europie jest czas ciągłej przemiany mentalności, czas „przemiany antropologicznej”. Dlatego mówiąc o nadziei, trzeba wyjść od rozumu, trzeba zrozumieć nadzieję" - kontynuował o. Paredes.

Prelegent wskazał równocześnie na istotne znaki nadziei w Europie, co odzwierciedlają ostatnie dokumenty Kościoła, w tym adhortacje apostolskie „Ecclesia in Europa” i „Pastores gregis” oraz encyklika Benedykta XVI „Spe salvi”. - Kościół ostatnio wiele mówi o nadziei - podkreślił o. Paredes.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, „potrzebne jest w Europie nowe duszpasterstwo, oparte o Ewangelię nadziei”. - Ewangelię nadziei trzeba głosić, celebrować i służyć jej - podkreślił zakonnik.

Zastanawiając się nad pytaniem: "jak być w Europie świadkami nadziei?", odpowiedział, że "nasze wspólnoty powinny być wspólnotami żywymi".

O. Paredes przypomniał, że w XX wieku „żyliśmy często iluzjami nadziei”. - Wielokrotnie były to wielkie nadzieje wolności, nadzieje polityczne. Pojawił się totalitaryzm. Auschwitz to był kryzys braku nadziei, kryzys przymierza Boga ze swoim Ludem - stwierdził prelegent.

Na pytanie, czego potrzebuje Europa od życia zakonnego, by mieć nadzieję o. Paredes odpowiedział: „solidnej teologii Wielkiej Soboty”. - Zmartwychwstanie jest wciąż przed nami. Potrzeba dialogu w naszych społeczeństwach. Musimy być otwarci wobec ludzi. Trzeba nie tylko edukować innych, ale edukować się razem z innymi. Nie tylko ewangelizować, ale być ewangelizowani z innymi i przez innych - dodał o. Paredes.

Zgromadzeni w Częstochowie delegaci 37 konferencji zrzeszających w Europie instytuty życia konsekrowanego w ramach dzisiejszego programu odwiedzą jeszcze b. nazistowski obóz Auschwitz. Obrady potrwają do 14 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakonnicy i zakonnice jako misjonarze nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.