Zambia: biskupi apelują o wolność słowa i prasy
Konferencja Episkopatu Zambii dołączyła do koalicji 23 organizacji obywatelskich, które walczą o wolność słowa i prasy w tym kraju. W szczególności chodzi o weryfikację istniejącego w tym względzie prawodawstwa i usunięcie takich przepisów, które utrudniają swobodne rozpowszechnianie informacji w mediach.
Większość zapisów prawnych w tej dziedzinie sięga czasów brytyjskiej kolonii wraz z obowiązującymi wtedy restrykcjami.
- Kościół katolicki pragnie, by Zambia była krajem, gdzie ludzie będą mogli swobodnie wyrażać swe poglądy - powiedział reprezentujący episkopat ks. Freeborn Kibombwe. Dodał także, że trzeba koniecznie rozpocząć kampanię informacyjną, by przekonać rząd do tej sprawy. Warto zauważyć, że tamtejsi biskupi już w 2013 r. apelowali o zatwierdzenie nowej konstytucji, która m.in. gwarantowałaby wolność słowa, zrzeszania się i sumienia. Zwracali wtedy uwagę, że sytuacja w zakresie praw człowieka pogarsza się w tym kraju w zastraszającym tempie. Przyczyną jest m.in. "arbitralne wykorzystywanie władzy przez urzędników państwowych, zastraszanie i groźby wobec każdego, kto nie jest prorządowy, czy deportacje katolickich księży, którzy w swoich homiliach krytykują rząd".
Z drugiej strony zaangażowanie zambijskiego Kościoła w media jest niezwykle aktywne. Powołana Katolicka Służba Medialna koordynuje lokalne inicjatywy i promuje najnowsze technologie na szczeblu diecezjalnym. Z powodzeniem funkcjonuje tam produkcyjne studio telewizyjne, a także sieć prowadzonych przez diecezje i zgromadzenia zakonne rozgłośni radiowych.
Skomentuj artykuł