Zaplecze dydaktyczno-naukowe Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie powiększyło się o nowy budynek

Zaplecze dydaktyczno-naukowe Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie powiększyło się o nowy budynek
Fot. Akademia Ignatianum / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Informacja prasowa / pk

Nowe Centrum Badawczo-Dydaktyczne Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie zostało otwarte 30 października 2024 r. Centrum mieści się w dawnym budynku Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 15 C, zaadaptowanym po gruntownym remoncie na potrzeby Instytutu Psychologii oraz Instytutu Neofilologii UIK.

Podczas uroczystości inauguracji, rektor uczelni, ks. dr hab. Tomasz Homa SJ wyraził nadzieję, że Centrum stanie się "miejscem tworzenia wspólnoty ceniącej sobie otwartość, zrozumienie i współpracę. Wspólnoty budowanej na cennych podwalinach, które stanowią: (1) dziedzictwo kulturowe i duchowe Jezuitów oraz ich światowy wkład w rozwój nauki i wychowania, (2) dziedzictwo historyczne, artystyczne i intelektualne Miasta Krakowa i dzielnicy Wesoła, (3) chrześcijańskie korzenie naszej polskiej i europejskiej tożsamości".

"Wierzę, że w tego rodzaju różnorodności, spajanej pasją poszukiwania prawdy, tkwi głęboki sens i moc tej Wspólnoty, wartej naszego czasu i zaangażowania, a niekiedy także i potu", dodał ksiądz rektor.

DEON.PL POLECA

Uroczyste przecięcie wstęgi (w środku Rektor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie o. Tomasz Homa SJ) - fot. materiały UIKUroczyste przecięcie wstęgi (w środku Rektor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie o. Tomasz Homa SJ) - fot. materiały UIK

Kwestor UIK, Barbara Szczyrba-Toczyska, podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że "W budynku praktycznie nie ma żadnych barier architektonicznych - jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wszystkie powierzchnie są bezprogowe, oznakowane, mamy windy, podjazdy, drzwi zewnętrzne otwierające się automatycznie na fotokomórkę".

Oddany właśnie budynek pomieści ok. 500 studentów. Pierwsze zajęcia dydaktyczne rozpoczną się 13 października 2024 r.

Docelowo baza Uniwersytetu Ignatianum ma pomieścić pięć tysięcy studentów, wobec trzech tysięcy trzystu obecnie. Ambicją uczelni jest stać się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym w Europie Środkowej. W 2023 r. dawna Akademia Ignatianum została podniesiona do rangi uniwersytetu.

Źródło: Informacja prasowa / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaplecze dydaktyczno-naukowe Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie powiększyło się o nowy budynek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.