"Zapomniane męczeństwo" abp. Baraniaka

Bp Baraniak aresztowany był z prymasem Wyszyńskim w 1953 r., ale w przeciwieństwie do niego trafił do najcięższego więzienia stalinowskiego przy Rakowieckiej w Warszawie. (fot. Roland von Bagratuni / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Na projekcję filmu dokumentalnego o biskupie Antonim Baraniaku, więzionym i torturowanym przez komunistyczny reżim najbliższym współpracowniku prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego zaprasza Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Premiera filmu pt. w reżyserii i według scenariusza Jolanty Hajdasz odbędzie się dziś o godz. 18.00 w Domu dziennikarza na ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Film, którego premiera miała miejsce w maju tego roku w Poznaniu, opowiada o nieznanych opinii publicznej dramatycznych losach metropolity poznańskiego w latach 1957-77.

DEON.PL POLECA


Biciem, głodzeniem, tzw. ciemnicą czyli przetrzymywaniem nago w wilgotnej celi bez okna i światła, odmawianiem podstawowej pomocy lekarskiej (np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego) funkcjonariusze UB usiłowali wymusić na nim zeznania pozwalające skazać prymasa Wyszyńskiego za zdradę stanu (tak jak stało się to na Węgrzech w przypadku kard. Mindszenty’ego).

Autorka "Zapomnianego męczeństwa" dotarła do ostatnich żyjących świadków życia i działalności bp. Baraniaka, m.in. do jego lekarki, sióstr zakonnych, które razem z nim pracowały, czy nieznanych wcześniej nagrań archiwalnych video i audio (m.in. Prymasa Wyszyńskiego).

Inspiracją do powstania 58-minutowego filmu były "Teczki na Baraniaka", dwutomowe dzieło poświęcone inwigilacji poznańskiego metropolity, opracowane przez bp. Marka Jędraszewskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zapomniane męczeństwo" abp. Baraniaka
Komentarze (1)
RV
red.Roland von Bagratuni
30 czerwca 2012, 10:13
Jego Ekscelencja arcybiskup-metropolita poznański ks.Antoni Baraniak SDB był cudownym człowiekiem i kapłanem! On bierzmował mnie, przy nim stałem się ministrantem, a w końcu nie tylko jego przyjacielem, ale także dwóch jego zacnych przyjaciół: Stefana kardynała Wyszyńskiego i kanonika Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Na Wikipedii ja umieściłem jego życiorys i wiadomo komu to nie spodobało się! Jestem głęboko przekonany o tym, że prędzej czy później dojdzie także do jego beatyfikacji! Już za życia był świętym człowiekiem, powszechnie lubianym w Poznaniu i Wielkopolsce! red.Roland von Bagratuni-Antonjan-Antoniewicz em.dziennikarz, reżyser, zakrystianin, złoty ministrant inwalida wojenny Poznańskiego Czerwca 1956 r antykomunista, wielokrotnie inwigilowany i więziony przez bezpiekę kilku demoludów