Zawładnęła umysłami i sercami na całym świecie

Wizerunek patronki Kielc, który zasłynął z wielu łask, w bazylice kieleckiej znajduje się od początku XVII wieku.
KAI / slo

Wróciłaś z Kalwarii jako Matka każdego człowieka. Każdy jest Twoim synem - Izraelita, Albańczyk, Murzyn, Polak, Rosjanin - mówił 7 maja bp Kazimierz Ryczan podczas odpustu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki Kielc.

W homilii bp Ryczan rozważał, dlaczego Maryja "zawładnęła umysłami i sercami ludzi na całym świecie, dlaczego nosi niezliczone imiona?". Przypomniał, że Bóg wybrał Ją na Matkę Jezusa i że "była pierwszym uczniem swojego Syna". Nazwał Maryję "niewypowiedzianym darem Boga dla człowieka".

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja przypomniał też "Maryjne drogi" zapisane w Ewangelii: nawiedzenie św. Elżbiety - jako przykład służby drugiemu człowiekowi, Jej drogę do Betlejem u boku Józefa, który przy Niej stał się wzorem ojca i obrońcą życia poczętego oraz drogę na Golgotę, gdzie okazała się "najdłużej i najwierniej stojącą" i skąd wróciła jako Matka wszystkich ludzi.

- Wyruszmy na drogę z Maryją wracającą z Kalwarii. Na drodze z Tobą, Matko Łaskawa Kielecka, chcemy na co dzień pełnić wolę Twego Syna - mówił bp Kazimierz Ryczan.

Mszę św. zakończyła maryjna procesja. Liturgię z licznym udziałem czcicieli Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, uświetnił Chór Parafii Katedralnej.

Wizerunek patronki Kielc, który zasłynął z wielu łask, w bazylice kieleckiej znajduje się od początku XVII wieku.

Obraz jest dziełem nieznanego artysty i pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. W 1757 r. odnowił go ks. Antoni Brygierski. Obraz został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II w 820. rocznicę konsekracji katedry, podczas pielgrzymki do Polski 3 czerwca 1991 r. Od tej pory obraz wisi w kaplicy Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej, w południowej nawie bazyliki katedralnej.

Cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, namalowany na płótnie, przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewym ręku Dzieciątko. Jezus lewą rączkę podnosi w geście błogosławieństwa, w prawej trzyma opartą o kolano księgę.

Maryję okrywa ciemnozielony maforion (długi kobiecy szal, sięgający od głowy do stóp), spod którego wystaje czerwona suknia. Jezus ubrany jest w czerwoną sukienkę i ma bose stopy. Twarze postaci są pogodne.

Nabożeństwo do Matki Bożej w tym obrazie wiąże się z erygowanym w kolegiacie kieleckiej w 1626 r. Arcybractwem Różańcowym. Wierni z całej okolicy, modlący się przed tym obrazem, doznawali wielu łask. Dowodem na to jest napis na starej ramie: Matka Boska Kielecka łaskawa XVII w.

Bazylika katedralna w Kielcach stanowi zarazem sanktuarium MB Łaskawej Kieleckiej. Bazylika stoi w miejscu romańskiej kolegiaty ufundowanej przez biskupa Gedeona (Gedka) z rodu Gryfitów w 1171 r., a zniszczonej w 1244 r. przez wojska Konrada Mazowieckiego. Po wielokrotnych rozbudowach (w latach 1514-22 bp Jan Konarski dobudował zakrystię i kapitularz, w 1583 r. bp Piotr Myszkowski przedłużył nawę główną, w 1719 bp Kazimierz Łubieński dobudował boczne kaplice) uzyskała obecny kształt trzynawowy na planie prostokąta, z półkolistą absydą. Jej wyposażenie utrzymane jest w charakterze wczesnego baroku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zawładnęła umysłami i sercami na całym świecie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.