Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski

Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski
(fot. twitter.com/EpiskopatNews)
1 rok temu
PAP / KAI / Wprost / kk

W czwartek w wieku 90 lat zmarł biskup-senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - poinformował PAP rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. dr Piotr Karpiński.

Duchowny urodził się w 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach Śląskich koło Rybnika. Diecezją łowicką kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004, kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalną Caritas.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku - wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki - wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. "Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła" - mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady "Okrągłego Stołu" przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele "silnych" resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. "Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy" - mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas.

Pewnych kontrowersji dostarcza sprawa ks. Wincentego Pawłowicza, wikarego z parafii św. Katarzyny w Witoni koło Łęczycy, do parafii w Lubochni pod Tomaszowem Mazowieckim. Orszulik jako biskup łowicki w 1999 r. miał podjęć decyzję o przeniesieniu księdza Wincentego Pawłowicza, który został oskarżony o molestowanie pięciu chłopców, ministrantów. Do przestępczych czynów miało dojść w latach 1998-99. W 1999 r. Prokuratura Rejonowa w Łęczycy odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, ale w 2002 r., po publikacjach prasowych, wznowiła śledztwo oraz wysłała list gończy za oskarżonym księdzem. Od listopada 2002 roku Wincenty Pawłowicz przebywał w areszcie. W trakcie przesłuchania ksiądz przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale odmówił złożenia wyjaśnień. 17 lipca 2003 roku Sąd Rejonowy w Łęczycy skazał Pawłowicza na rok i osiem miesięcy więzienia oraz zakazał mu wykonywania zawodu nauczyciela na okres dziesięciu lat. 24 października 2003 r. Sąd Okręgowy w Łodzi podwyższył Pawłowiczowi wyrok do trzech lat bezwzględnego więzienia.

Biskup Orszulik 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
14,94 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.