Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski

(fot. twitter.com/EpiskopatNews)
PAP / KAI / Wprost / kk

W czwartek w wieku 90 lat zmarł biskup-senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - poinformował PAP rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. dr Piotr Karpiński.

Duchowny urodził się w 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach Śląskich koło Rybnika. Diecezją łowicką kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004, kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalną Caritas.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku - wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki - wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. "Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła" - mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady "Okrągłego Stołu" przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele "silnych" resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. "Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy" - mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas.

Pewnych kontrowersji dostarcza sprawa ks. Wincentego Pawłowicza, wikarego z parafii św. Katarzyny w Witoni koło Łęczycy, do parafii w Lubochni pod Tomaszowem Mazowieckim. Orszulik jako biskup łowicki w 1999 r. miał podjęć decyzję o przeniesieniu księdza Wincentego Pawłowicza, który został oskarżony o molestowanie pięciu chłopców, ministrantów. Do przestępczych czynów miało dojść w latach 1998-99. W 1999 r. Prokuratura Rejonowa w Łęczycy odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, ale w 2002 r., po publikacjach prasowych, wznowiła śledztwo oraz wysłała list gończy za oskarżonym księdzem. Od listopada 2002 roku Wincenty Pawłowicz przebywał w areszcie. W trakcie przesłuchania ksiądz przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale odmówił złożenia wyjaśnień. 17 lipca 2003 roku Sąd Rejonowy w Łęczycy skazał Pawłowicza na rok i osiem miesięcy więzienia oraz zakazał mu wykonywania zawodu nauczyciela na okres dziesięciu lat. 24 października 2003 r. Sąd Okręgowy w Łodzi podwyższył Pawłowiczowi wyrok do trzech lat bezwzględnego więzienia.

Biskup Orszulik 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.