Zmarł o. Honorat Gil OCD, historyk Karmelu

Zmarł o. Honorat Gil OCD, historyk Karmelu
Pogrzeb zasłużonego zakonnika odbędzie się w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach we wtorek 15 września o godz. 11.00. (fot. Mariusz Swornóg / CC BY-SA 3.0 pl / Wikimedia Commons)
KAI / slo

W wieku 80 lat zmarł 12 września w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach o. dr hab. Honorat Czesław Gil OCD, historyk Kościoła i zakonu, wydawca pism i autor naukowej biografii św. Rafała Kalinowskiego OCD oraz wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym bł. Alfonsa Mazurka OCD.

Bibliografia zmarłego zakonnika obejmuje 107 artykułów, rozpraw i książek naukowych z historii Kościoła, zakonu i hagiografii. Był autorem licznych artykułów, publikowanych w lokalnej prasie parafialnej i innych czasopismach.

Pochodzący z Kidałowic k. Jarosławia na Podkarpaciu Czesław Gil urodził się 11 października 1934 r. W 1952 roku złożył śluby w Czernej k. Krakowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 16 maja 1959 r. Ukończył historię Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1962, po czym studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w 1968 uzyskał na KUL- tytuł doktorski jako historyk Kościoła.

Osiadł w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach, w którym przebywał do śmierci jako nauczyciel historii w istniejącym tam do końca minionego stulecia Niższym Seminarium Duchownym - Liceum im. św. Rafała Kalinowskiego. Był także wykładowcą historii Kościoła i zakonu w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Krakowie.

DEON.PL POLECA

Prowadził kwerendy historyczne, ogłaszał liczne artykuły i rozprawy z historii Karmelu Terezjańskiego w Polsce, współpracował z Postulacją Generalną Zakonu w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Rafała Kalinowskiego i stał się propagatorem jego kultu. Jego książki o tym polskim świętym przetłumaczono na wiele języków. W r. 1991 o. Honorat uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie historii Kościoła czasów najnowszych na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

O. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, następca zmarłego jako postulator zakonu w Polsce, przyznaje, że bez zaangażowania śp. o. Gila, nie doszłaby do skutku ani kanonizacja św. Rafała, ani beatyfikacja bł. Alfonsa Mazurka OCD. "Nie rozpoczęto by też procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Teresy Marchockiej OCD. W przypadku św. Rafała o. Honorat wydał jego pisma i opracował naukową biografię, w przypadku bł. Alfonsa był wicepostulatorem, a gdy chodzi o matkę Marchocką, prezesem komisji historycznej" - wymienia karmelita. Dodał, że "zmarły był przykładnym zakonnikiem, wiernym wspólnotowemu i modlitewnemu wymiarowi karmelitańskiego charyzmatu".

Pogrzeb zasłużonego zakonnika odbędzie się w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach we wtorek 15 września o godz. 11.00. Ciało zmarłego spocznie w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł o. Honorat Gil OCD, historyk Karmelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.