Zmiany strukturalne w kongregacji liturgicznej

KAI / drr

3 września b.r. Stolica Apostolska zdecydowała o wewnętrznej restrukturyzacji Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - donosi na swym blogu dobrze poinformowany włoski watykanista, Andrea Tornielii. Wejdzie ona w życie począwszy od nowego roku kalendarzowego, zaś zasadniczą nowością ma być urząd zajmujący się sztuką i muzyką ściśle liturgiczną.

Tornielli przypomina, że Benedykt XVI na mocy Moru proprio "Quaerit semper" z 27 września 2011 r. przekazał trybunałowi Roty Rzymskiej sprawy dotyczące nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego, rozpatrywane wcześniej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jednocześnie zapowiedział, że dykasteria ta ma się skoncentrować na kwestiach liturgicznych, odnowie "ars celebrandi" zgodnie z duchem II Soboru Watykańskiego i wskazaniami Wprowadzenia Ogólnego do Mszału Rzymskiego.

Po 1 stycznia 2013 roku w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów według informacji włoskiego watykanisty będą dwa biura liturgiczno-doktrynalne: łacińskie i angielskojęzyczne, biuro spraw dyscyplinarnych i prawnych oraz biuro ds. sztuki i muzyki liturgicznej. Będzie ono czuwało nad tym, aby muzyka wykorzystywana w liturgii oraz architektura nowych kościołów odpowiadały sprawowanym tajemnicom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmiany strukturalne w kongregacji liturgicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.