Znamy szczegóły o podróży Franciszka do Kolumbii

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI/ ed

Arcybiskup Bogoty i przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) kard. Rubén Salazar Gómez ujawnił 23 maja w Rzymie kilka szczegółów przyszłej podróży Franciszka do Kolumbii, nie wykluczając przy tym ewentualnej "niespodzianki".

Podczas spotkania z ambasadorami państw akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, podkreślił, że jego kraj "w pewnym stopniu symbolizuje Amerykę Łacińską", toteż tematy i przesłanie, jakie podejmie papież w Kolumbii, będą miały znaczenie dla całego kontynentu.

Przesłanie Franciszka umocni ludzkie więzi

DEON.PL POLECA

"Sądzę, że Ojciec Święty jest świadom tego, że Kolumbia w pewnym stopniu reprezentuje Amerykę Łacińską, gdyż najlepiej ukazuje problemy tego kontynentu" - oświadczył kardynał po dorocznej wizycie kierownictwa CELAM-u w Watykanie. Dlatego też przesłanie, jakie skieruje on do Kolumbijczyków, będzie dotyczyło wszystkich krajów tego kontynentu i "rzeczywiście pomoże nam stworzyć jeszcze mocniejsze więzi między nami, aby móc stawiać czoła wspólnym problemom" - stwierdził kardynał kolumbijski.

W tym kontekście wymienił panujące na tym kontynencie ubóstwo, "korupcję, która - jak mówił o tym wielokrotnie papież Franciszek - jest rakiem, jaki dokonał «przerzutów» do wszystkich części i dotknął wszystkich środowisk społecznych". Innym problemem tej części świata jest przemoc i tu "wizyta Ojca Świętego będzie balsamem nadziei i pocieszenia, a on sam doda nam otuchy i pozwoli nam uświadomić sobie, że jeśli naprawdę chcemy dogłębnie rozwiązać swoje problemy, musimy rozpocząć od przemiany serca" - jest przekonany arcybiskup stolicy kraju.

Zapewnił ponadto, że Kościół w Kolumbii "dobrze się przygotowuje" na przyjazd papieża. Wyjaśnił, że dzieje się tak nie tylko dlatego, że "dla ludzi wizyta ta jest bardzo ważna, ale także dlatego, że czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby przygotować się do niej duchowo". W związku z tym Kościół tamtejszy "wykonuje bardzo dużą pracę ewangelizacyjną na wszystkich szczeblach: odbywają się spotkania, fora dyskusyjne, katechezy i kazania, aby ludzie naprawdę się przygotowali i aby przesłanie, z jakim przybędzie do nas Ojciec Święty, upadło na dobrą ziemię i wydało owoce" - oznajmił kard. Salazar.

Główna intencja papieskiej Mszy w Bogocie

Przechodząc do szczegółów przyszłej wizyty zwrócił uwagę, że główną intencją papieskiej Mszy św. w Bogocie będzie szacunek, troska i wspieranie życia, a szczególnie uprzywilejowanymi jej uczestnikami będą niepełnosprawni, chorzy i osoby w podeszłym wieku. W Villavicencio akcent zostanie położony na ekologię, zwłaszcza w kontekście Amazonii, na poszanowanie ziemi, a także kultur tubylczych mniejszości etnicznych.

Zdaniem kardynała, w czasie pobytu Ojca Świętego w Kolumbii będą niespodzianki, nie podał jednak żadnych związanych z tym szczegółów. "Niespodzianki są nimi do czasu, aż się wydarzą" - dodał. Była to jego odpowiedź na pytanie jednego z dziennikarzy, czy może dojść do beatyfikacji kapłana z Amero - Marii Ramireza Ramosa, którego zabito maczetami w kwietniu 1948.

Na zakończenie spotkania z mediami kard. Salazar nawiązał do trwającego obecnie w jego kraju procesu pokojowego w ramach porozumienia zawartego przez rząd i Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC). Przyznał, że "sytuacja nie jest łatwa, ale mimo trudności, proces ten posuwa się powoli naprzód". Wyraził nadzieję, że "to, co już osiągnięto, nie zostanie zniszczone i będziemy mogli iść aż do osiągnięcia pełnego pokoju".

Podróż Franciszka do Kolumbii - dwudziesta zagraniczna i piąta do Ameryki Łacińskiej - jest zaplanowana na 6-11 września br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy szczegóły o podróży Franciszka do Kolumbii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.