Znamy temat kolejnego spotkania poświęconemu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego

Znamy temat kolejnego spotkania poświęconemu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
3 tygodnie temu
KAI /kb

"Wolność i jej zagrożenia” będą tematem kolejnego spotkania "W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego”.

Wśród gości historyk, prof. Andrzej Nowak. W tym cyklu rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966 r. Rozważania związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się 27 kwietnia na Jasnej Górze.

Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo.

"Wolność to zagadnienie kluczowe, które wiąże się z tym aktem" - zauważa o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest jednym z organizatorów spotkania. Podkreśla, że „można powiedzieć, że kontekst naszego życia wymagał takiego aktu, bo skoro w Polsce wolności nie było, kraj był zniewolony przez system komunistyczny, to oddanie się w niewolę Maryi, było odpowiedzią na tę sytuację, by w Jej ramionach poczuć się wolnymi i zabezpieczyć się na przyszłość”.

O. Prus przypomina, że Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego był niejako uwieńczeniem uroczystych obchodów milenium chrztu Polski, do których Prymas Wyszyński przywiązywał wielką wagę podkreślając, że przez chrzest „weszliśmy do rodziny chrześcijańskiej świadomi naszych obowiązków w tej rodzinie, zwłaszcza odpowiedzialności za naród i Kościół w Polsce i w świecie”.

"Dzięki wydarzeniu w państwie Mieszka sprzed 1055 lat ludzie na tej ziemi mogli wejść w przestrzeń dzieci Bożych oddychających wolnością, którą może dać tylko Bóg. I to jest wielka wartość, którą musimy dziś na nowo odkrywać i ją doceniać - podkreśla dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Prymas Wyszyński w jednym z przemówień podkreślał przekonanie metropolity krakowskiego, że oddanie w macierzyńską niewolę Maryi to czyn heroiczny, który nie polega na efektownych dokonaniach, tylko na ogromie zawierzenia Matce Najświętszej.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Znamy temat kolejnego spotkania poświęconemu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.