Znów niebezpiecznie dla ludzi Kościoła

Radio Watykańskie

W Kolumbii powraca atmosfera zagrożenia dla Kościoła. 10 czerwca nad ranem przed domem biskupim w Santa Rosa de Osos niedaleko Medellín na północnym zachodzie kraju wybuchła bomba. Eksplozja spowodowała nieznaczne uszkodzenie budynku. Zdaniem miejscowego duchowieństwa zamach wymierzony był właśnie w Kościół ze względu na jego zaangażowanie społeczne.

Podejrzewa się, że była to zemsta za postawę ordynariusza Santa Rosa de Osos, bp. Jairo Jaramillo Monsalve. Podczas niedawnej wizyty w tym mieście prezydenta Alvaro Uribe hierarcha skarżył się na skorumpowanie władz oraz działalność grup zbrojnych finansowanych przez kartele narkotykowe i nielegalne zakłady górnicze.

Z kolei w położonej nieco bardziej na wschód diecezji Barrancabermeja odnotowano próby zastraszania katolickich organizacji społecznych. Miejscowy ordynariusz poinformował o pogróżkach, jakie drogą mailową otrzymało kilkanaście instytucji broniących praw człowieka, w tym Program „Rozwój i Pokój”, Forum Społeczne oraz Jezuicka Służba Uchodźcom. Potępiając te groźby bp Camillo Fernando Castrellón Pizano wezwał kolumbijskie władze do wykrycia sprawców i zapewnienia bezpieczeństwa w regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znów niebezpiecznie dla ludzi Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.