„Żonkilowy tramwaj” na ulicach Krakowa
Pasażerowie krakowskiego MPK będą mogli wesprzeć Hospicjum św. Łazarza korzystając z przejazdu "Żonkilowym Tramwajem", który od 9 do 11 maja jeździ ulicami Krakowa. Wydarzenie odbywa się w ramach trwającej akcji „Pola Nadziei”, której celem jest pozyskanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
„Żonkilowy tramwaj” kursuje od 9 do 11 maja w godz. od 8 – 17 na trasie linii 24. Podczas jazdy wolontariusze Hospicjum oraz Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK funkcjonującego przy MPK w Krakowie będą prowadzić kwestę. W tych dniach przejazd będzie bezpłatny, a wolne datki zostaną przeznaczone na opiekę nad chorymi realizowaną przez „Hospicjum im. św. Łazarza”.
„Żonkilowy tramwaj” do jedno z działań podejmowanych w ramach akcji „Pola Nadziei”, która w tym roku odbywa się w Krakowie po raz 14. Celem kampanii jest zebranie funduszy na rzecz opieki osób nieuleczalnie chorych, którą świadczy Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje kard. Franciszek Macharski.
„Celem akcji jest nie tylko pozyskanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych” – mówi Renata Połomska z Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”, koordynatorka akcji.
Jak dodaje co roku w akcję angażuje się ponad 600 wolontariuszy, dlatego kampania ma wymiar społeczny. „Dzięki zaangażowaniu młodych osób - uczniów, studentów, w społeczeństwie małopolskim rośnie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym” – uważa koordynatorka „Pól Nadziei”.
Tegoroczna akcja „Pola Nadziei” potrwa do 22 maja. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. mecz charytatywny piłki nożnej z udziałem przedstawicieli Parafii MB Pocieszenia oraz TVP Kraków. W przerwie meczu będzie przeprowadzona kwesta oraz licytacja pamiątek na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Natomiast w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się finał akcji przeznaczony dla jej najmłodszych uczestników - uczniów szkół i przedszkoli zaangażowanych w „Pola Nadziei”.
Ponadto 11 maja Hospicjum rozpocznie kolejną edycję kursu dla wolontariuszy i opiekunów chorych. Tematyka bezpłatnego kursu obejmuje zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjalne, oraz etyczno- moralne. „Ma on na celu przekazanie wiedzy przybliżającej sytuację chorego w terminalnym okresie choroby, , a także umiejętności jak postępować” - informuje Renata Połomska. „Zachęcamy do włączenia się w bezpośrednią opiekę nad naszymi podopiecznymi i dołączenia do grona naszych wolontariuszy” – dodaje.
„Pola Nadziei” to coroczna kampania zbierania pieniędzy na rzecz domu opieki dla osób terminalnie chorych Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie, a także akcja promowania idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zostało założone w Nowej Hucie w 1981 r.
Krakowskie Hospicjum jest kolebką polskich „Pól Nadziei” i koordynatorem ogólnopolskiej akcji. Od 2003 roku program ten jest również realizowany przez hospicja w innych miastach Polski.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.hospicjum.krakow.pl
Skomentuj artykuł