Caritas zainaugurowała akcję "Pola Nadziei"

KAI / psd

Z udziałem bp. Mariana Florczyka, władz miasta, różnych instytucji i wolontariuszy diecezjalna Caritas zainaugurowała dziś w Kielcach akcję „Pola Nadziei” - popularyzującą idee opieki hospicyjnej i zbiórkę funduszy na budowę hospicjum. Pierwszy w mieście ośrodek opieki paliatywnej ma być oddany do użytku w ciągu dwóch lat.

Hospicjum powstanie przy parafii Miłosierdzia Bożego w zaadaptowanym i rozbudowanym budynku po dawnej kaplicy. Podczas konferencji w świetlicy parafialnej dyrektor Caritas Stanisław Słowik poinformował, że dotychczas z „jednego procenta” od podatku udało się zebrać na ten cel pół miliona zł. Taką samą sumę wsparcia zadeklarowała fundacja z Wielkiej Brytanii.

Akcja „Pola Nadziei” po raz pierwszy w pełni realizowana w mieście ma służyć uwrażliwieniu opinii społecznej na temat opieki hospicyjnej oraz pozyskaniu wolontariuszy, którzy będą w przyszłości współpracowali z nowym hospicjum i organizacji kwest na rzecz budowy placówki – tłumaczył ks. Słowik.

Przypomniał, że kielecka Caritas dzięki współpracy z lekarzami i pielęgniarkami opiekuje się osobami terminalnie chorymi już od dawna m.in. w Miechowie, gdzie funkcjonuje hospicjum stacjonarne. Z kolei hospicjum w Kielcach ma powstać w ciągu dwóch lat.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył, że „stosunek do śmierci jest miarą naszego człowieczeństwa”. Zadeklarował także pełne wsparcie władz miasta dla powstania hospicjum w Kielcach.

Zdaniem dr. Stanisława Góździa, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, współczesna medycyna naszpikowana techniką i elektroniką nie wystarcza, by pomóc chorym na nowotwory czy pacjentom w stanie terminalnym. - W leczeniu niezbędne jest całościowe spojrzenie na człowieka, na jego ciało i duszę. Inicjatywa Caritas wpisuje się w tę ideę – stwierdził.

Bp Marian Florczyk podkreślił symbolikę miejsca, w którym powstanie hospicjum. – Kiedyś była tutaj kaplica, składana była Najświętsza Ofiara uobecniająca Bożą obecność. Teraz tutaj Bóg będzie obecny w osobach cierpiących i niosących im pomoc – powiedział.

Władze miasta wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Caritas oraz bp. Florczykiem posadzili też symboliczną rabatę żonkili. Wiosną kwiaty będą mogli kupić kielczanie, tym samym wspierając budowę hospicjum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas zainaugurowała akcję "Pola Nadziei"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.