"Zwalczanie handlu ludźmi jest wielkim wyzwaniem"

(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

- Zwalczanie handlu ludźmi jest wielkim wyzwaniem współczesnego świata - powiedział w rozmowie z KAI kard. Vincent Nichols, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Przypomniał, że papież Franciszek nazwał ten problem otwartą raną Kościoła i Chrystusa.

Kard. Nichols przewodniczy międzynarodowej Grupie Świętej Marty (Santa Marta Group), zajmującej się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i współczesnemu niewolnictwu. Z inicjatywy tej organizacji, w Watykanie rozpoczęła się dziś IV międzynarodowa konferencja z udziałem biskupów i przedstawicieli policji z ponad 30 krajów. Z Polski uczestniczy w niej bp Krzysztof Zadarko.

"Z bólem myślę o tym, że handel ludźmi, to dziś druga najbardziej lukratywna kategoria przestępstw, zaraz po nielegalnym handlu bronią. Przeraża fakt, że tak wielkie zyski generowane są przez to, że tę samą ofiarę często wykorzystuje się wielokrotnie" - mówił hierarcha.

"Chcemy przyjrzeć się temu, co zostało osiągnięte przez 2,5 roku naszej działalności. To ważne spotkanie, które nada dalszym pracom nowego rozmachu" - mówił przewodniczący Grupy Świętej Marty. Przypomniał też, że misja tej organizacji polega na podejmowaniu wspólnych działań przez przedstawicieli Kościoła i policji.

Pytany o to, w jaki sposób zwykli obywatele mogą włączyć się w zwalczanie handlu ludźmi, kard. Nichols podkreślił, że ważne jest wspieranie Kościoła w tworzeniu miejsc opieki i zaufania dla osób, które padły ofiarą przestępstw, aby odzyskiwały poczucie bezpieczeństwa i godności. Dodał także, że istotną rolę w tym procesie odgrywają siostry zakonne, opiekujące się ofiarami handlu ludźmi i niewolnictwa.

"Odzyskane poczucie pewności i bezpieczeństwa sprawia, że te osoby decydują się także na udział w procesach sądowych przeciwko przestępcom, choć bywa to traumatycznym doświadczeniem" - wyjaśnił.

IV międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Grupę Świętej Marty odbywa się w Watykanie w dniach 26-27 października. Jej celem jest podsumowanie dotychczasowych działań i wymiana doświadczeń w zakresie zapobiegania, zwalczania oraz pomocy ofiarom handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Wśród uczestników spotkania znajdują się przedstawiciele ponad 30 państw: biskupi, przedstawiciele policji oraz zakonów, zajmujących się pomocą ofiarom.

W konferencji biorą też udział reprezentanci Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM), stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernadito Auza a także ofiary handlu ludźmi, które zabiorą głos podczas roboczych sesji. Dwudniowe obrady zakończy audiencja uczestników konferencji u papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zwalczanie handlu ludźmi jest wielkim wyzwaniem"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.