"Życie Jerzego Turowicza wciąż owocuje"

"Życie Jerzego Turowicza wciąż owocuje"
(fot. Bartosz Staszewski/wikipedia.org)
KAI / pz

- Życie Jerzego Turowicza wciąż owocuje i jest dla wielu punktem odniesienia - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz 10 grudnia w kolegiacie św. Anny w Krakowie podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza, wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.

W nabożeństwie uczestniczyli rodzina zmarłego, przyjaciele, współpracownicy z redakcji oraz mieszkańcy Krakowa.

- Życie Jerzego Turowicza wciąż owocuje i jest dla wielu punktem odniesienia. Dziś dziękujemy Bogu za jego wielki wkład w odrodzenie społeczeństwa obywatelskiego po II Wojnie Światowej - mówił kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając Mszę św. - Za stworzenie środowiska ludzi, którzy działając, poświęcali się wolności i służbie Ojczyźnie i Kościołowi, którzy stali się jego świadomymi i aktywnymi członkami - dodał.

- Ta twórcza i solidarna współpraca dziś jest nam potrzebna. Nie możemy żyć tylko przeszłością, rozdrapywaniem ran i wypominaniem błędów i zaniedbań, ale powinniśmy budować przyszłość w oparciu o wzajemne zaufanie za przykładem Jerzego Turowicza - mówił metropolita krakowski.

DEON.PL POLECA

- Niech to świętowanie przyczyni się do odbudowania wzajemnego zaufania, dobra wszystkich Polaków i Kościoła w naszej Ojczyźnie - podkreślił.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś mówił, że objawienie dokonuje się przez słowa i czyny, że jest ono wydarzeniem dynamicznym. - Wiara także jest wydarzeniem i spotkaniem, nie jest tylko studiowaniem, przyjęciem za prawdę zbioru rozmaitych twierdzeń. Na słowo i czyny Boga trzeba odpowiedzieć słowem i czynem - tłumaczył. Dodał, że Kościół trzeba budować i brać za niego odpowiedzialność, a misja Kościoła wpisana jest w słowo i czyn. - Niewątpliwie w taki sposób postrzegał Kościół pan Jerzy. Był wrażliwy na to czego Kościół naucza, studiujący, poszukujący, zgłębiający kościelne doktryny - mówił hierarcha.

Bp Ryś podkreślił, że Turowicz był człowiekiem refleksji, istotne były dla niego świadectwa ludzi. Biskup wspominał, że Sobór Watykański II był bardzo ważnym wydarzeniem dla Jerzego Turowicza, a zwłaszcza to, co on dokonał między ludźmi, co się stało dzięki Soborowi. - Ważne było nie tylko to, co się napisało, ale to co się wydarzyło - mówił biskup.

Jerzy Turowicz (1912-1999) był dziennikarzem, publicystą i działaczem katolickim. Od 1945 r. do końca życia był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" - pisma, które w okresie rządów komunistycznych stanowiło unikalny ośrodek niezależnej myśli. Pismo nie angażując się bezpośrednio w politykę, starało się bronić stanu posiadania Kościoła i wartości zagrożonych przez nowy komunistyczny ustrój, polemizować z marksizmem, a równocześnie propagować model kultury zakorzenionej w chrześcijaństwie.

Turowicz należał m.in. Klubu Inteligencji Katolickiej. Był sprawozdawcą z Soboru Watykańskiego II i z rzymskich sesji Synodu Biskupów. Jego podróże zagraniczne zaowocowały znajomością i przyjaźniami z wybitnymi postaciami świata chrześcijańskiego, m.in. z założycielem wspólnoty Taizé Bratem Rogerem, założycielką zgromadzenia Małych Sióstr Karola de Foucauld Małą Siostrą Magdaleną.

Po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Jerzy Turowicz brał udział w podróżach Jana Pawła II. Po Sierpniu 1980 pismo i jego naczelny włączyły się w ruch "Solidarności". 13 grudnia 1981, po wprowadzeniu stanu wojennego, "TP" po raz drugi w historii został zawieszony, tym razem na sześć miesięcy.

W 1988 r. Jerzy Turowicz wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, a w 1989 r. wygłaszał jedno z przemówień inaugurujących Okrągły Stół i uczestniczył w jego obradach. Otrzymał najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego.

Zmarł w Krakowie 27 stycznia 1999 r., pochowany został na cmentarzu w Tyńcu. Większość jego gromadzonej przez wiele lat biblioteki trafiła z woli spadkobierców do Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast ogromna korespondencja i inne dokumenty po uporządkowaniu stworzyły Archiwum Jerzego Turowicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Życie Jerzego Turowicza wciąż owocuje"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.