Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa

Zobacz galerię
Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa
Życie konsekrowane rodzi się ze słuchania Słowa (fot. flickr.com/Juergen Kurlvink)
9 lat temu
KAI / ad

"Życie konsekrowane rodzi się ze słuchania słowa Bożego i realizuje się poprzez przyjmowanie Ewangelii jako normy swojego życia" - mówił 2 lutego w łódzkiej katedrze abp Władysław Ziółek. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy świętej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Abp Ziółek podkreślał w homilii, że bez znajomości Pisma świętego, "bez codziennego pogłębiania więzi ze Słowem Bożym", osoby konsekrowane nie byłyby w stanie rozeznać, "że nasze życie jest powołaniem". "I czy odważylibyśmy się wejść na drogę do świętości, dokonać jakichkolwiek definitywnych wyborów, odpowiedzieć na Bożą miłość i oddać się zadaniom i posługom mającym na celu budowanie Kościoła?" - zastanawiał się hierarcha.

Zadaniem wszystkich chrześcijan wobec świata jest też dawanie "konkretnego świadectwa, że Bóg nie zamilkł" - zaznaczył abp Ziółek. "Ale takiego konkretnego świadectwa tych, którzy zobowiązują się niczego nie przedkładać nad miłość Chrystusa, potrzebuje dzisiaj także Kościół" - podkreślił. "Trzeba bowiem w rachunku sumienia przyznać, że bywa zbyt często pochłonięty zewnętrzną działalnością, i że grozi mu zagubienie w niej - jakby zapomniał, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" - podkreślał metropolita łódzki.

Hierarcha zauważył, że potrzebny jest dziś powrót do "duchowości, której fundamentem jest medytacja nad Pismem Świętym". - Dawne i nowe formy życia konsekrowanego powinny się stawać prawdziwymi szkołami życia duchowego, w których czyta się Pismo według Ducha Świętego w Kościele - mówił.

Abp Ziółek podkreślał wewnętrzny związek między przekazywaniem Słowa i świadectwem chrześcijańskim. "Od tego uzależniona jest sama wiarygodność tego, co się głosi. Ważne jest głoszenie słowa - w liturgii, w katechezie, podczas spotkań formacyjnych - ale nieodzowne jest nadanie temu słowu wiarygodności" - stwierdził.

Dawanie świadectwa jest konieczne szczególnie w świetle odczuwanego kryzysu powołań. "Można szukać wielu zewnętrznych powodów takiej sytuacji, ale to nie zwalnia nikogo z tego, by być wiarygodnym świadkiem i by swoim powołaniem dzielić się z innymi" - apelował abp Ziółek. Wymaga to odwagi "jasnego głoszenia" i stawania się "świadkami i mistrzami". Tylko wtedy przesłanie trafi do ludzi młodych, którzy są otwarci na słuchanie Słowa Bożego, pragną poznać Jezusa, ale nie zawsze potrafią odpowiednio postawić pytania o sens własnego życia.

W Mszy św. uczestniczyło kilkaset osób - zakonników i zakonnic, konsekrowanych dziewic i wdów oraz członków świeckich instytutów życia konsekrowanego.

Na terenie archidiecezji łódzkiej funkcjonuje 17 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 27 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działają też 4 świeckie instytuty życia konsekrowanego - Fraternia Jezus Caritas, Instytut Miłosierdzia Bożego, Instytut Przenajświętszej Trójcy i Ochotniczki Księdza Bosko. Od kilku lat żyją na terenie diecezji konsekrowane dziewice i wdowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa
Komentarze (1)
M
Margaretka
2 lutego 2011, 18:23
Z całą pewnością jest także Instytut Niepokalanej Matki Kościoła...

Skomentuj artykuł

Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.