Życzenia abp. Gądeckiego z okazji żydowskiego nowego roku

Życzenia abp. Gądeckiego z okazji żydowskiego nowego roku
Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP (fot. episkopat.pl)
KAI/mk

Życzę, aby każdy dzień nowego roku był napełniony dobrem, nadzieją i pokojem – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji święta Rosz Haszana. List z noworocznymi życzeniami dla Wspólnoty Żydów Polskich został przesłany na ręce Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski.

Święto Rosz Haszana (Rosz ha-Szana), czyli żydowski nowy rok, jest obchodzone pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrej. Według kalendarza gregoriańskiego w 2022 roku trwa od wieczora 25 września do wieczora 27 września.

DEON.PL POLECA

Publikujemy treść życzeń abp. Stanisława Gądeckiego:

Warszawa, 25 września 2022 / 1 Tiszrei, 5783

Szanowny Panie Rabinie,

wraz ze Wspólnotą Żydów Polskich w kraju i za granicą, z okazji Rosz Haszana – Nowego Roku składam serdeczne życzenia Wspólnocie Żydów Polskich w kraju i za granicą.

Dźwięk szofaru na rozpoczęcie Nowego Roku ma głębokie znaczenie symboliczne. Z jednej strony przypomina o konieczności podsumowania mijającego roku, a z drugiej strony jest wezwaniem do aktywności w nowym roku, w tym w sferze duchowej i społecznej. Szofar bije na alarm, aby jak najlepiej przeżyć życie, które dał nam Pan Bóg. Życzę, aby każdy dzień nowego roku był napełniony dobrem, nadzieją i pokojem.

W obecnej sytuacji widzimy, jak bardzo cenny jest pokój. Niestety jesteśmy świadkami tego, że pokój nie został nam dany raz na zawsze w Europie. Tym bardziej więc, jako ludzie wierzący, modlimy się o pokój i śpieszymy z pomocą ludziom, którzy są ofiarami wojny w Ukrainie.

Życzę, abyście byli zapisani na dobry rok! Szana Towa!

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Łukasz Kamykowski

Jakie wydarzenia wpłynęły na obecny kształt relacji chrześcijańsko-żydowskich? Dlaczego nie można myśleć o judaizmie i chrześcijaństwie odrębnie i jak rozległy jest wspólny korzeń łączący te dwie religie? Którędy powinna przebiegać droga pojednania?

Autor analizuje obraz...

Skomentuj artykuł

Życzenia abp. Gądeckiego z okazji żydowskiego nowego roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.