Życzenia dla Żydów z okazji święta Pesach

KAI / psd

Przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki pozdrowił wszystkich Żydów, mieszkających w tym państwie, z okazji rozpoczynających się obchodów święta Pesach. Życzenia hierarcha przekazał na ręce głównego rabina Ukrainy Jakowa Dow Błajcha.

„W wielowiekowej historii wspólnego zamieszkiwania tej ziemi zapisano różne etapy współżycia chrześcijan i żydów” – napisał arcybiskup w swych pozdrowieniach. Podkreślił, że „przykładem takiego drogowskazu dla naszych przodków, dla dzisiejszych ludzi i dla naszych potomków jest prorok Mojżesz”.„Wzory do naśladowania dobrych i szczerych stosunków między katolikami a wyznawcami wiary Mojżeszowej pozostały dla nas we Lwowie, Kijowie oraz w innych miastach i wsiach” - głosi przesłanie arcybiskupa.

Przewodniczący Ukraińskiej Konferencji Biskupiej wyraził nadzieję, że dialog chrześcijańsko-żydowski, rozpoczęty przez Jana Pawła II i kontynuowany przez Benedykta XVI, będzie nadal owocnie rozwijany także na Ukrainie. „Zachęcają do tego tegoroczne święta Paschalne, które dzisiaj rozpoczynają Żydzi, a za tydzień będą obchodzić chrześcijanie wielu narodów należących do różnych Kościołów na Ukrainie” – dodał metropolita lwowski.

Według danych oficjalnych obecnie na Ukrainie, głównie w miastach, mieszka ponad 100 tys. Żydów, co stanowi 0,4 proc. mieszkańców tego kraju. Większość uważa za swój język ojczysty rosyjski, pozostali – jidysz i ukraiński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życzenia dla Żydów z okazji święta Pesach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.