14. edycja festiwalu Mironalia

14. edycja festiwalu Mironalia
PAP / ad

14. edycja festiwalu Mironalia, poświęconego życiu i twórczości polskiego poety i dramaturga Mirona Białoszewskiego, odbędzie się w niedzielę w podwórkach i galeriach ulicy Tarczyńskiej w Warszawie. W programie spektakle, koncerty i spotkania z autorami.

Festiwal poświęcony życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego, polskiego poety, prozaika i dramaturga, odbędzie się po raz 14. Celem imprezy jest przybliżenie szerokiej publiczności postaci Białoszewskiego i popularyzowanie jego sztuki. Podczas trwania festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek poświęconych Białoszewskiemu oraz jego dawnymi przyjaciółmi. Impreza odbywa się na ulicy Tarczyńskiej w Warszawie, gdzie działał teatr Mirona Białoszewskiego.

Tegoroczne Mironalia otworzy w niedzielę o godzinie 12.00 projekcja filmów "Gazolina" i "Banalna historia" Marty Filipiak na podwórku przy ulicy Tarczyńskiej 11. Następnie zaplanowano spektakl "UZA LEŻENIA" krakowskiej grupy "Leżenio-my" według prozy Białoszewskiego.

Na popołudnie zapowiedziano spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim, autorem książki "Człowiek Miron", publicystą i krytykiem filmowym. Sobolewski opowie również o "Tajnym dzienniku" Białoszewskiego, a fragmenty obu książek czytać będzie aktor Adam Woronowicz, grający postać poety w filmie "Kilka osób, mały czas" w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

DEON.PL POLECA

Imprezę zamknie spektakl "Wyprawy krzyżowe Mirona Białoszewskiego" warszawskiego teatru Cokolwiek w reżyserii Ewy Ruckgaber oraz wystawa karykatury Mateusza Sucheckiego - laureata konkursu "Jak promować Mirona dzisiaj" w roku 2011.

Częścią programu tegorocznych Mironaliów jest wspominanie twórców XX wieku - w tym roku Janusza Korczaka
, pedagoga, pisarza i działacza społecznego. Zaprezentowany zostanie spektakl poświęcony jego życiu, "Hen-ryk, czyli Janusz Korczak na Powiślu: Felietony i fragmenty powieści z lat 1901-1908" w reżyserii Barbary Katarzyny Radeckiej. Scenariusz zawiera fragmenty powieści "Dziecko salonu" oraz opowiadań i felietonów Korczaka.

W programie znalazły się także projekcje archiwalnych nagrań radiowych Mirona Białoszewskiego i jego "Teatru na Tarczyńskiej", uliczne gry literackie, wystawy malarstwa i fotografii, happeningi i publiczne czytanie utworów poety.

Mironalia to najstarszy uliczny festiwal w Warszawie
, odbywają się od 1996 roku (z wyjątkiem roku 2005, gdy impreza nie odbyła się z powodów finansowych) w podwórkach, galeriach i na chodnikach ulicy Tarczyńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

14. edycja festiwalu Mironalia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.