Architektura i wzornictwo z Finlandii na wystawie w Muzeum POLIN

Architektura i wzornictwo z Finlandii na wystawie w Muzeum POLIN
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / kw

Fińska architektura i dizajn powstałe na przestrzeni 100 lat prezentowane są na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ekspozycja jest ważnym elementem obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii.

"Wystawa +Echa - 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa+ jest największym poza granicami kraju wydarzeniem związanym z obchodami setnej rocznicy niepodległości Finlandii - powiedział w czwartek uczestniczący w konferencji w Muzeum POLIN premier Finlandii Juha Sipila. - Jesteśmy szczęśliwi, że odbywa się ona w miejscu szczególnym - w muzeum, które jest jednym z najbardziej spektakularnych dzieł architektury fińskiej na świecie".

Według premiera Finlandii wystawa dobitnie pokazuje, że historia, usytuowanie kraju i warunki naturalne, jak np. przyroda, znajdują odbicie w projektowaniu. Dizajn fiński jest dziś elegancki i praktyczny. "W Finlandii udało nam się zbudować i utrzymać stabilne i społeczeństwo demokratyczne. A kreatywność sytuuje się u nas tuż za sukcesem gospodarczym kraju. I to jest skierowane w przyszłość" - mówił premier.

Wystawa przedstawiająca wybrane dzieła fińskich projektantów i architektów, które powstały na przestrzeni ostatnich stu lat, zaaranżowana jest wokół ośmiu tematów: równości, rozwoju, ciszy, tradycji, wspólnoty, światła i ciemności, pracy człowieka oraz krajobrazu. Są to przykłady rozwiązań architektonicznych, przedmioty codziennego użytku, tkaniny, meble, biżuteria, ubrania.

DEON.PL POLECA

Główna kuratorka wystawy Laura Isoniemi zwróciła uwagę na to, jak nietypowe warunki naturalne Finlandii zainspirowały twórców do szukania prostych środków wyrazu i rozwiązań dla wyzwań dnia codziennego. Fakt, że na północy kraju są regiony, w których słońce pojawia się rzadko albo w ogóle nie wschodzi, przyczynił się do rozwoju wysokiej, jakości oświetlenia we wzornictwie i architekturze. "W produkcji lamp widać dziesiątki lat doświadczeń" - mówiła kurator. I jak podkreśliła "głównym wątkiem w architekturze jest stosowanie naturalnego światła, jako nieodłącznego elementu przestrzeni".

Podobnie jest z też z tzw. cichym dizajnem. Życie w mało zaludnionym kraju wytworzyło kulturę, w której cisza jest stanem naturalnym. "We wzornictwie cisza to umiarkowanie w użyciu kolorów, form i materiałów, a także subtelny dialog między formą a materiałem" - zaznaczyła.

Wystawa prezentowana jest w przestrzeni wielokrotnie nagradzanego budynku Muzeum POLIN, zaprojektowanego przez fińskie studio architektoniczne Mahlamaki & Lahdelma i wyróżnionego m.in. Finlandia Prize for Achitecture przez Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA). Rainer Mahlamaki, autor projektu budynku muzeum jest również członkiem zespołu kuratorskiego wystawy "Echa - 100 Lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa".

"Wystawa wskazuje, co leży u podstaw fińskiej architektury i wzornictwa użytkowego oraz odkrywa ich uniwersalny i szeroko rozpoznawalny język" - powiedział obecny na konferencji Rainer Mahlamaki, autor koncepcji architektonicznej siedziby Muzeum POLIN.

"Celem architektury i wzornictwa użytkowego jest ulepszanie warunków życia ludzi, ich wygoda i dobre samopoczucie. Poprzez proste realizacje wystawa udowadnia, iż funkcjonalizm nie wyklucza piękna, i pokazuje jak owo współgranie estetyki i funkcjonalności działa w kontekście życia codziennego" - zauważył Mahlamaki. Architekt dodał też, że każda wizyta w Muzuem POLIN wiąże się dlań ze wzruszeniem i za każdym razem odkrywa "nowe interpretacje" przestrzeni, którą tam stworzył.

Wernisaż wystawy odbędzie się wieczorem 12 stycznia. Gośćmi wernisażu będą premier Finlandii Juha Sipila, premier Polski Beata Szydło, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Marian Turski - przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz prof. Rainer Mahlamaki, przewodniczący zespołu kuratorskiego wystawy "Echa". Nagrodę "Architektura Finlandii" wręczy przewodnicząca SAFA pani Leena Rossi oraz były premier Finlandii i honorowy patron wystawy - Paavo Lipponen.

Zespół kuratorski wystawy to Rainer Mahlamaki, Laura Isoniemi, Pekka Korvenmaa, Elina Aalto, Marjatta Itkonen, Maria Harkapaa, a jej organizatorem jest zespół kuratorski Echoes oraz Ambasada Finlandii w Polsce. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Ambasady Fińskiej w Warszawie i jest objęta patronatem projektu Finlandia 100.

Wystawa kierowana jest zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności prezentowana będzie w Muzeum POLIN do 23 lutego. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Architektura i wzornictwo z Finlandii na wystawie w Muzeum POLIN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.