Australia: opactwo, które stało się duchową oazą
Znajdujące się w zachodniej Australii benedyktyńskie opactwo New Norcia (132 km na północ od Perth) cieszy się sławą "duchowej oazy", do której przyjeżdżają na różne rekolekcje ludzie z całego świata.
Obszerny artykuł o historii i działalności tego opactwa zamieścił dziennik "The Washington Post", a za nim m.in. japoński "The Yomiuri Shinbun".
Opactwo, którego nazwa nawiązuje do miejsca urodzenia św. Benedykta we Włoszech (Nursja) istnieje już ponad 100 lat. Jego początki sięgają jednak dużo wcześniej. W 1846 r. po raz pierwszy przybył tam o. Rosendo Slavado, hiszpański benedyktyn, który wraz z kilkoma towarzyszami rozpoczął głoszenie Ewangelii dla znajdującej się tam dużej wspólnoty miejscowych Aborygenów. O. Salvado zmarł w 1900 r. Jego działalność zaowocowała m.in. zespołem szkół: Instytutu św. Gertrudy dla dziewcząt oraz szkoły św. Idelfonsa dla chłopców.
Według o. Davida Barry’ego, który udzielił wywiadu amerykańskiej gazecie, benedyktyni starali się, aby uczące się dzieci znały swoje rodziny i wiedziały np. kto jest ich rodzicem. "Od końca XIX wieku aż po lata 70. ubiegłego wieku, na mocy różnych rządowych dekretów tysiące australijskich Aborygenów, a także mieszkańców wysp z cieśniny Torresa (okolice Papui-Nowej Gwinei) zostało przymusowo oderwanych od rodzin i wychowywanych w różnych instytucjach rządowych. W rezultacie bardzo mało tych ludzi zna dziś swoje rodzinne korzenie. Założyciel opactwa o. Slvado - niejako wbrew tym dekretom - skrupulatnie rejestrował wszystkie dane dotyczące uczniów i ich rodzin. Pomogło to później w ustalaniu rodzinnych historii - opowiada o. Barry.
Benedyktyni zajmowali się też uprawą różnych roślin, wśród których znajduje się m.in. strączyniec cewiasty (Cassia fistula). "Przywędrował" on do Australii z Półwyspu Indyjskiego.
Obecnie głównym celem ich działalności jest organizowanie różnego rodzaju rekolekcji. Szczególnie dużą popularnością cieszą się "weekendowe dni skupienia", które rozpoczynają się od nieszporów w piątki o 18.30. W czasie tych dni skupienia uczestnicy mają okazją zakosztować benedyktyńskiego stylu i rytmu życia "ora et labora" (modlitwa i praca), czyli dzielić czas na modlitwę i na pracę fizyczną. Szczegółowe dane dotyczące dni skupienia można znaleźć na stronie internetowej newnorcia.wa.edu.au.
"Duchowa oaza w buszu", jak określa się australijskie opactwo, znajduje się daleko od dużego miasta Perth, ale paradoksalnie blisko gwałtownie rozwijającego się świata. Niedaleko bowiem od tego miejsca modlitwy znajduje się New Nurcia Station - zainstalowana przez Europejską Agencję Kosmiczną w 2003 r. potężna antena oraz 35-metrowy dysk, których celem jest utrzymywanie kontaktu z satelitami.
Skomentuj artykuł