Australia: opactwo, które stało się duchową oazą

(fot. Laurie Kibblewhite / youtube.com)
KAI / pk

Znajdujące się w zachodniej Australii benedyktyńskie opactwo New Norcia (132 km na północ od Perth) cieszy się sławą "duchowej oazy", do której przyjeżdżają na różne rekolekcje ludzie z całego świata.

Obszerny artykuł o historii i działalności tego opactwa zamieścił dziennik "The Washington Post", a za nim m.in. japoński "The Yomiuri Shinbun".

DEON.PL POLECA

Opactwo, którego nazwa nawiązuje do miejsca urodzenia św. Benedykta we Włoszech (Nursja) istnieje już ponad 100 lat. Jego początki sięgają jednak dużo wcześniej. W 1846 r. po raz pierwszy przybył tam o. Rosendo Slavado, hiszpański benedyktyn, który wraz z kilkoma towarzyszami rozpoczął głoszenie Ewangelii dla znajdującej się tam dużej wspólnoty miejscowych Aborygenów. O. Salvado zmarł w 1900 r. Jego działalność zaowocowała m.in. zespołem szkół: Instytutu św. Gertrudy dla dziewcząt oraz szkoły św. Idelfonsa dla chłopców.

Według o. Davida Barry’ego, który udzielił wywiadu amerykańskiej gazecie, benedyktyni starali się, aby uczące się dzieci znały swoje rodziny i wiedziały np. kto jest ich rodzicem. "Od końca XIX wieku aż po lata 70. ubiegłego wieku, na mocy różnych rządowych dekretów tysiące australijskich Aborygenów, a także mieszkańców wysp z cieśniny Torresa (okolice Papui-Nowej Gwinei) zostało przymusowo oderwanych od rodzin i wychowywanych w różnych instytucjach rządowych. W rezultacie bardzo mało tych ludzi zna dziś swoje rodzinne korzenie. Założyciel opactwa o. Slvado - niejako wbrew tym dekretom - skrupulatnie rejestrował wszystkie dane dotyczące uczniów i ich rodzin. Pomogło to później w ustalaniu rodzinnych historii - opowiada o. Barry.

Benedyktyni zajmowali się też uprawą różnych roślin, wśród których znajduje się m.in. strączyniec cewiasty (Cassia fistula). "Przywędrował" on do Australii z Półwyspu Indyjskiego.

Obecnie głównym celem ich działalności jest organizowanie różnego rodzaju rekolekcji. Szczególnie dużą popularnością cieszą się "weekendowe dni skupienia", które rozpoczynają się od nieszporów w piątki o 18.30. W czasie tych dni skupienia uczestnicy mają okazją zakosztować benedyktyńskiego stylu i rytmu życia "ora et labora" (modlitwa i praca), czyli dzielić czas na modlitwę i na pracę fizyczną. Szczegółowe dane dotyczące dni skupienia można znaleźć na stronie internetowej newnorcia.wa.edu.au.

"Duchowa oaza w buszu", jak określa się australijskie opactwo, znajduje się daleko od dużego miasta Perth, ale paradoksalnie blisko gwałtownie rozwijającego się świata. Niedaleko bowiem od tego miejsca modlitwy znajduje się New Nurcia Station - zainstalowana przez Europejską Agencję Kosmiczną w 2003 r. potężna antena oraz 35-metrowy dysk, których celem jest utrzymywanie kontaktu z satelitami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Australia: opactwo, które stało się duchową oazą
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.