Co stało się z krzyżem Jezusa Chrystusa? Teorii na ten temat jest wiele
Krzyż to najważniejszy symbol chrześcijan. Jest znakiem męki i śmierci Jezusa ale także naszego odkupienia. Wiemy, że po swojej śmierci Jezus został zdjęty z krzyża, pochowany w grobie, a po trzech dniach zmartwychwstał. Co jednak stało się z krzyżem, na którym został umęczony?
Jak informuje portal "National Geographic", po śmierci Jezusa władze Jerozolimy postanowiły ukryć krzyż z obawy przed apostołami, którzy mogliby chcieć go odzyskać. Ostatecznie zakopano krzyż niedaleko golgoty. Po 300 latach krzyż Jezusa miała odnaleźć św. Helena, matka bizantyjskiego cesarza Konstantyna Wielkiego, która udała się z pielgrzymkś do Jerozolimy. Matka władcy, który niedawno przyjął chrześcijaństwo, miała znaleźć trzy krzyże - jeden Jezusa i dwa łotrów, z którymi został ukrzyżowany Zbawiciel. Krzyż Jezusa miał mieć tabliczkę z imieniem skazańca, inne źródła mówią o cudzie, który dokonał się dzięki relikwiom. Ostatecznie św. Helena zabrała krzyż do Rzymu.
"NG" informuje następnie, że krzyż Jezusa wielokrotni ginął i zmieniał właścicieli. Podobno od VII wieku znajdował się on w posiadaniu Persów, którzy mieli go użyć w negocjacjach z Cesarstwem Bizantyjskim. Cesarz jednak odzyskał krzyż i oddał go Jerozolimie, a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto, które w Polsce znane jest jako Podwyższenie Krzyża Świętego.
Ważnym momentem w badaniu historii krzyża Jezusa Chrystusa jest przełom X i XI wieku, kiedy Jerozolima znalazła się pod wpływem muzułmanów. Relikwie zostały wtedy ukryte aż do wyzwolenia Ziemi Świętej, kiedy to zostały umieszczone w Bazylice Grobu Pańskiego. Następnie po raz kolejny zniknęły w bitwie pod Hittin (1187), w której muzułmanie pokonali wojska chrześcijańskie.
Była to jednak tylko jedna z trzech relikwii krzyża Jezusa. Pozostałe dwa fragmenty, razem z koroną cierniową i włócznią, którą przebito bok Jezusa, wykupił w XII wieku święty Ludwik. Umieszczono je w Paryżu. Gdy jednak wybuchła rewolucja francuska, ponownie zniknęły.
Gdzie obecnie znajdują się relikwie krzyża świętego?
Ostatecznie z relikwii krzyża świętego pozostało tylko kilka fragmentów, które do dziś są przechowywane w kościele św. Guduli w Brukseli, bazylice Santa Croce w Rzymie oraz w paryskiej katedrze Notre Dame - czytamy na portalu "NG". Właśnie te relikwie uznawane są "Lignum Crucis", czyli "drzewo krzyża".
W rzeczywistości większych lub mniejszych fragmentów krzyża jest znacznie więcej, ponieważ miały one zostać tak podzielone, by mogły znajdować się w "każdym większym kościele". I tak, relikwie krzyża Jezusa Chrystusa dotrzeć miały na przykład do sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich.
Jak podkreślają naukowcy, autentyczność wielu współczesnych relikwii krzyża świętego jest wątpliwa.
Źródło: National Geographic / pk
Skomentuj artykuł