Co wspólnego ma Liga Mistrzów z biblijną Pierwszą Księgą Królewską? Wyjaśniamy!

Co wspólnego ma Liga Mistrzów z biblijną Pierwszą Księgą Królewską? Wyjaśniamy!
Fot. depositphotos.com / Raul Petri / unsplash.com

Piłkarska Liga Mistrzów i starotestamentowa Pierwsza Księga Królewska - mogło by się wydawać, że tych dwóch rzeczy nic nie łączy. Jest jednak coś, co mają wspólnego. Chodzi o hymn wykonywany przed każdym meczem tych elitarnych rozgrywek.

Liga Mistrzów i Pierwsza Księga Królewska z pozoru do siebie nie pasują. Trudno się dziwić, bo co wspólnego mogą mieć jedne z najbardziej popularnych na świecie rozgrywek piłkarskich ze starotestamentową księgą, która opowiada o ostatnich dziejach króla Dawida i jego synu Salomonie?

Jest jednak coś, co łączy te dwie rzeczywistości. Chodzi o Hymn Ligi Mistrzów. Ten utwór skomponował w roku 1992 Tony Britten, który jest także autorem jego tekstu. Skomponowanie przez Brytyjczyka hymnu to dużo powiedziane, ponieważ stworzył on adaptację hymnu koronacyjnego pt. "Zadok the Priest" autorstwa Georga Fridericha Händla.

Hymn "Zadok the Priest" wykonywany podczas koronacji króla Karola III

DEON.PL POLECA

Niemiecki kompozytor późnego baroku skomponował ten hymn z okazji koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego, która odbyła się w październiku 1727 roku i od tamtej pory utwór wykonywany jest podczas każdej uroczystości koronacyjnej brytyjskich monarchów.

Tekst hymnu "Zadok the Priest" pochodzi z kolei z anglikańskiego tłumaczenia Biblii i jest parafrazą fragmentu z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 1,39-40). "Zadok the Priest, and Nathan the Prophet, anointed Solomon King. And all the people rejoiced, and said: God save the King, long live the King, may the King live for ever! Amen, Alleluja!" – to tekst oryginalny fragmentu.

W języku polskim brzmi tak: "Poszedł więc kapłan Sadok i prorok Natan oraz Benajasz, syn Jojady, oraz Keretyci i Peletyci i wsadziwszy Salomona na mulicę króla Dawida, zaprowadzili go do Gibeonu. Tam kapłan Sadok wziął róg oliwy z Namiotu i namaścił Salomona. Wtedy zagrano na rogu, a cały lud zawołał: «Niech żyje król Salomon!»" (za biblia.deon.pl).

Jak widać, nawet rzeczy z pozoru tak bardzo nie pasujące do siebie mają jednak ze sobą coś wspólnego.

Hymn piłkarskiej Ligi Mistrzów

Źródło: Deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ryszard Abraham

Król PRL-u. Jedyny taki

Był swój, był ludzki. Choć nie brakowało mu talentu, nigdy nie dostał wielkiej roli. Za to te skromne grał po mistrzowsku. Pozostaje najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najbardziej niedocenionym aktorem swojej epoki.

...

Skomentuj artykuł

Co wspólnego ma Liga Mistrzów z biblijną Pierwszą Księgą Królewską? Wyjaśniamy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.